گوناگون

تظاهرات و درگیری در شهرهای یونان

ه مناسبت سالگرد کشته شدن یک نوجوان یونانی توسط پلیس، سه شنبه شب سراسر یونان صحنه تطاهرات و درگیری بود…

به گزارش ایرنا از آتن، شماری از شهروندان یونانی پس از برپایی راهپیمایی گسترده ای برای گرامیداشت ششمین سالگرد قتل ‘الکسیس گرگورپولوس’ جوان ۱۶ ساله یونانی که به ضرب گوله نیروهای امنیتی به قتل رسیده بود، با نیروهای امنیت در تمام شهرهای یونان درگیر شدند.
در حالیکه نیروهای امنیتی برای تامین امنیت در خیابان های مرکزی شهر آتن بکار گرفته شده بودند، تعداد زیادی از جوانان به نشانه اعتراض به حضور این نیروها در خیابان ها، با بمب دست ساز’ کوکتل مولوتف’ به آنان حمله کردند.
بر اثر این حملات یک نفر از نیروهای پلیس به شدت زخمی و راهی بیمارستان شد و تعداد ٣۴ نفر از تظاهر کنندگان دستگیر و به مقام های قضایی تحویل شدند.
بر اثر این درگیرهای به تعداد زیادی از مغازه ها و خودور های پارک شده در محل ‘ اکسرخیون’ که محل اصلی درگیری نیروها ی امنیتی و معترضین بوده است خسارات فراوان وارد آمد.
بر اساس گزارش رسانه های خبری یونان، در تمام شهرهای بزرگ و کوچک یونان نیز تظاهرات مشابهی برای بزرگداشت قتل نوجوان یونانی در خیابان های برگزار شد و در اکثر شهرها معترضین با نیروهای امنیتی درگیر شدند و تعدادی نیز دراین تظاهرات دستگیر و تحویل مقامات قضایی داده شدند.
۶ سال پیش در خلال یک تظاهرات گسترده مردمی به نشانه مخالفت با آغاز سیاست ریاضت اقتصادی در کشورشان در مرکز شهر آتن، یک نوجوان ۱۶ ساله یونانی به ضرب گلوله پلیس از پای درآمد و از آن زمان هرساله شهروندان این کشور با برپایی تظاهراتی درتمام شهرهای یونان در روز سالگرد این رخداد خاطره قتل این نوجوان را گرامی می دارند.
پلیس برای متفرق کردن معترضین از گاز اشک آور استفاده کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا