گوناگون

تحریم داماتو و امضای تفاهم‌نامه چند میلیارد دلاری «شل» با ایران

شرکت نفتی هلندی-بریتانیایی شل، روز چهارشنبه هفتم دسامبر در تهران، یک تفاهم‌نامه همکاری را با شرکت ملی نفت ایران در زمینه مطالعه درباره توسعه سه میدان نفتی در جنوب این کشور امضا کرد …

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، نوشت که این تفاهم‌نامه از سوی نورالدین شهنازی‌زاده، مدیرعامل شرکت «متن» و هانس لاکان، معاون شرکت شل، امضا شد. در مراسم امضای قرارداد میان شرکت شل و ایران، سفیر بریتانیا در تهران و معاون سفیر هلند در ایران نیز حضور داشتند.

فصل اول تفاهمنامه ایران با شرکت شل درباره میدان نفتی آزادگان-جنوبی است که این بخش از قرارداد بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار ارزش دارد. میدان آزادگان از میدان‌های نفتی ایران است، که در منطقه دشت آزادگان، در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از غرب اهواز مستقر است. این میدان در سال ۱۳۷۶ توسط مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، در محدوده‌ای به وسعت ۲۰ در ۷۵ کیلومتر، کشف شد.
رسانه‌های ایران به نقل از وزیر نفت این کشور نوشتند که مناقصه توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی طی ماه های آینده برگزار خواهد شد.

بخش دیگر تفاهمنامه ایران و شرکت شل، به میدان یادآوران مربوط است که آن نیز در جنوب غربی ایران واقع است.
بخش آخر قرارداد نیز درباره توسعه میدان گازی جزیره کیش است که این میدان در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد و اولین چاه این میدان گازی در سال ۱۹۶۸ حفاری شد.

خبرگزاری فرانسه نوشت که یک مقام شرکت ملی نفت ایران در ابتدا به این خبرگزاری گفته بود که همزمان با امضای تفاهمنامه با شرکت شل، ایران با شرکت نفتی توتال فرانسه نیز قراردادی امضا می کند، اما به نوشته خبرگزاری فرانسه، این مقام ایرانی ساعتی بعد حرف خود را پس گرفت. پیشتر شرکت توتال در ابتدای ماه نوامبر قراردادی را به ارزش ۴.٨ میلیارد دلار برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی به امضا رساند و اولین شرکت نفتی بزرگ غربی نام گرفت که پس از رفع تحریم‌ها علیه صنعت گاز و نفت ایران در ژانویه گذشته، به این کشور بازگشت.

همچنین ایرنا روز چهارشنبه نوشت: “هیات نفتی اتریش شامل شرکت های بزرگ این کشور، اوایل هفته آینده برای بررسی همکاری ها به ایران می آیند و سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز یکی از محورهای مذاکرات با این طرف اروپایی است.”

امضای تفاهمنامه همکاری میان وزارت نفت ایران با شرکت‌های نفتی غربی در حالی است که فرماندهان بخش اقتصادی سپاه پاسداران از واگذاری صنعت نفت ایران به شرکت‌های غربی ابراز نارضایتی کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا