زحمتکشان

کاهش ساعت کار زنان شاغل دارای شرایط خاص اجرایی شد

بخشنامه قانون کاهش ساعات کار هفتگی زنان شاغل به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است. بر اساس این قانون، زمان کار زنان مشمول این مصوبه از ۴۴ ساعت در هفته به ۳۶ ساعت کاهش می‌یابد. این قانون شامل زنان دارای شرایط خاص شاغل در بخش غیردولتی نیز می‌شود که مشروط به درخواست متقاضی از محل کار و تأیید سازمان بهزیستی کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا دادگستری و تایید این مراجع قابل اجرا خواهد بود…

به گزارش رادیوزمانه،بخشنامه قانون کاهش ساعات کار هفتگی زنان شاغل به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است. بر اساس این قانون، زمان کار زنان مشمول این مصوبه از ۴۴ ساعت در هفته به ۳۶ ساعت کاهش می‌یابد.

خبرگزاری مهر گزارش داده که یکی از بانک‌های ایران بخش‌نامه اجرای قانون کاهش ساعات کار هفتگی زنان شاغل را ابلاغ کرده است.

بر اساس مصوبه دوم شهریورماه مجلس شورای اسلامی، مقرر شد ساعات کار هفتگی زنان شاغل دارای شرایط خاص اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی که موظف به ۴۴ ساعت کار در هفته هستند به ۳۶ ساعت در هفته با دریافت حقوق و مزایای ۴۴ ساعت کاهش یابد.

این قانون شامل زنان دارای شرایط خاص شاغل در بخش غیردولتی نیز می‌شود که مشروط به درخواست متقاضی از محل کار و تأیید سازمان بهزیستی کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا دادگستری و تایید این مراجع قابل اجرا خواهد بود.

قانون کاهش ساعات کار زنان دارای شرایط خاص، پس از تایید شورای نگهبان، مهرماه امسال از سوی رئیس جمهوری ایران به «مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری» و «سازمان اداری و استخدامی کشور» ابلاغ شد.

امکان اخراج کارکنان زن یا محدود شدن امکان استخدام آنها به دنبال تصویب چنین قوانینی، یکی از دغدغه‌های فعالان امور زنان از زمان مطرح شدن بحث تصویب این قانون بوده است.

اکنون در ابلاغیه این قانون آمده که برای تأمین امنیت شغلی مشمولان این قانون در دوران استفاده از مزایای آن، دستگاه‌های اجرائی و کارفرمایان بخش غیردولتی مشمول این قانون نمی‌توانند به صرف استفاده زنان از مزایای کاهش ساعات کار، آنان را اخراج کنند یا محل خدمت جغرافیایی آنها را تغییر دهند و هرگونه اخراج، جابه جایی و استخدام جایگزین زنان ممنوع است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا