گوناگون

۱۴ شرکت در دست همسر و فرزندان یک وزیر

رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت با بیان اینکه یکی از وزرای پیشین را اجازه نداد که طرح «مبارزه با سوداگری مسکن و زمین» عملیاتی شود، گفت: وزیری که با فشار، عضویت در هیئت مدیره ۱۸ شرکت را کنار گذاشت، امروز ۱۴ شرکت را در دست همسر و فرزندانش دارد…
Afbeeldingsresultaat voor ‫ظلم‬‎

به گزارش تسنیم، احمد توکلی روز گذشته در نشستی با عنوان «در برابر فساد» پیرامون بررسی علل ناکارآمدی مبارزه با فساد گفت: « علت دیگر فساد، عملکرد دو دسته از افراد در جامعه است که اگر آنها سالم باشند جامعه نیز سالم می‌شود و اگر آنها فاسد شوند، جامعه نیز فاسد می‌شود، این دسته رهبران و علمای جامعه هستند و البته علما در این میان نقش پررنگ‌تری دارند».
وی تصریح کرد: وزیری عضو هیئت مدیره ۱۸ شرکت است که با فشار، این عضویت را کنار گذاشت اما امروز ۱۴ شرکت در دست همسر و فرزندان او است، این در حالی است که با این موضوع مبارزه‌ای نشد. وی افزود: در مجلس قبل به‌دنبال تصویب طرحی برای مبارزه با سوداگری مسکن و زمین بودیم، اعلام کردیم ظرف پنج سال مالیات این بخش ۲۷ درصد شود اما وزیر راه و شهرسازی نامه نوشت که تورم را بالا می‌برد و اجازه ندادند طرح عملیاتی شود.
گفتنی است پیش از این وزیر صنعت در اثر فشار رسانه‌ها و همچنین نمایندگان مجلس نهم از هیئت مدیره ۱۶تا ۱۹شرکت استعفا کرد، حال باید دید منظور احمد توکلی در رابطه با وزیری که همسر و فرزندانش ۱۴شرکت را عهده‌دار هستند کدام یک از وزراست و آیا این شرکت‌ها خصوصی بوده و تماما به این وزیر یا خانواده اش  تعلق دارد یا اینکه در شرکت‌ها به عنوان یک سهامدار هستند در عین حال باید دید رانتی از جایگاه این وزیر متوجه شرکت‌های مذکور شده است یا خیر.

در مجلس گذشته یکی از نمایندگان با اشاره به عضویت نعمت‌زاده در دهها شرکت از ضریب نفوذ وی در صنعت پتروشیمی (شرکت‌های صادرات محور‌) سخن به میان آورد و گفت: آقای نعمت‌زاده دو سال است عضو شورای عالی بورس است در عین حال در همین دو سال ایشان یا مدیرعامل یا رئیس هیئت‌مدیره حدود ۱۵ شرکت خصوصی مرتبط با پتروشیمی و خوراک پتروشیمی‌ها بوده است. در این دو سال یکی از موضوعات محل نزاع و دعوا این بود که این شرکت‌های مربوط به شرکت‌های پتروشیمی خوراک را از بورس در‌بیاورند و آقای نعمت‌زاده دنبال همین مسئله بوده است، حالا آدمی که عضو شورای عالی بورس بود طبیعتاً به تمام اطلاعات دسترسی دارد.
لازم به توضیح است در مجلس گذشته محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به نقدهای نمایندگان پیرامون علت عضویت وزیر در هیئت مدیره ۱۶ شرکت همزمان با تصدی پست وزارت مدعی شده بود در ۱۹ شرکت عضو هیئت مدیره ۱۹ بوده، اما در مرداد ۹۲ از هیئت مدیره این شرکت‌ها استعفا کرده است.

احمد توکلی که در پرونده خود عملکرد ضدکارگری را هنگامی که سخنگوی دولت محمدعلی رجایی و وزیر کار و امور اجتماعی بود را دارد؛ موضوعی که ماهیت ضد دموکراتیک و ضد عدالت اجتماعی بودن اورا نشان می دهد. او بود که طرح پیشنهادی قانون کار ضدکارگری را که در اوایل انقلاب به مجلس آورد. اگرنقش مبارزات نیروهای سیاسی و ایستادگی کارگران در این عرصه و در آن مقطع تاریخی نبود. وی مجبور به پس گرفتن آن نمیشد هنوز مسئولیت مستقیم و عملکردهای ضد مردمی او ویارانش در عیان و نهان از حافظه مردم بویژه زحمتکشان جامعه پاک نشده است . مردم میهن ما عملکردها مستقیم و غیر مستقیم مسئولین کشور که در چهار دهه اخیر به اریکه قدرت نشته و در طول این سالها تحت هر شرایطی و به هر جرمی که  مرتکب شده و کشور مار را به این روز انداخته اند؛ هیچ وقت فراموش نخواهند کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا