اخبار

کشف گور دسته‌ جمعی مربوط به فاجعه ملی (کشتار زندانیان سیاسی )سال ۱۳۶۷

روز شنبه خبرهایی مبنی بر پیدا شدن یک گور دسته‌ جمعی در تبریز منتشر و عکس‌هایی از آن به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد. سازمان میراث فرهنگی تبریز نیز  اعلام کرد گور کشف شده «تاریخی» نیست. کشف این گور دسته جمعی در تبریز به سوال هایی تازه ای پیرامون گورهای دسته جمعی پنهانی در ایران دامن زده است …

کشف یک گور دسته جمعی در تبریز

کشف یک گور دسته جمعی در تبریز، با واکنش های مختلفی همراه شده است، فرماندار تبریز بعد از خبر کشف این گور جمعی که تعداد زیآدی استخوان انسانی در آن یافت شده است، مدعی شد که این گور دسته جمعی نبوده است و استخوان ها بعدا جمع آوری و در اینجا دفن شده بوده است.[که در حقیقت خلاف و اقعیت است.] در ای رابطه  میراث فرهنگی تبریز نیز  اعلام کرد که موضوع کشف این گور دسته جمعی به این سازمان مربوط نمی شود و باید از طریق دیگری دنبال شود. سخنان مسئول میراث فرهنگی به طور غیرمستقیم به این معنا تعبیر شده است که این گور نمی تواند قدمت تاریخی داشته باشد.
مخالفان حکومت بارها ادعا و اعلام کرده اند که حکومت جمهوری اسلامی اجساد قربانیان اعدام های سیاسی دهه ی شصت و از جمله [ قتل عام زندانیان سیاسی ( فاجعه ملی)درسال ۶۷ ۱۳] را در گورهای جمعی بی نام و نشان دفن کرده است. کشف این گور جمعی این پرسش را به وجود آورده است که آیا این یکی از همان گورهای جمعی نیست؟

جامعه ی دفاع از حقوق بشر ایران با انتشار اطلاعیه ای در روز دوشنبه اعلام کرد: روز شنبه ۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ (۲۰ آذر ۱۳۹۵) ماموران شهرداری در حال حفاری فاضلاب در محله ۴۰ متری تبریز، یک گور دسته جمعی پیدا کردند. بر خلاف ادعای فرماندار تبریز، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی پس از انجام کارشناسی‌های باستان‌شناسان این اداره، در گفت‌وگو با ایسنا احتمال تاریخی بودن این گور دسته‌جمعی را رد کرد.  بنابراین، این گور دسته جمعی مربوط به دوران معاصر است.

مسوولان جمهوری اسلامی باید به پرسش‌های بی‌شماری پاسخ بدهند، از جمله: در این گور چه کسانی دفن شده‌اند؟ مبارزان دهه‌ی ۱۳۶۰؟‌ نام و مشخصات دقیق آنها چیست؟‌ گورهای دیگر کجاست؟ چه کسانی در این گورها دفن شده‌اند؟ آمران و عاملان این فاجعه و فجایع مشابه چه کسانی هستند؟‌ …
نوار آقای منتظری در گفت‌وگو با مسوولان کشتار زندان‌ها در سال ۱۳۶۷، پاسخ‌های مسوولان در آن نوار و واکنش‌های مسوولان آن جنایت‌ها (همچون وزیر «دادگستری» پورمحمدی، رئیسی…) و دیگر دولت‌مردان در پی انتشار نوار و پذیرش ارتکاب جنایت‌های علیه بشریت، یک بار دیگر ضرورت مبرم آشکار شدن کامل حقیقت، تحقیق و پیگرد مستقل را به نمایش می‌گذارد. تمامی مسوولان این جنایت‌ها و جنایت‌های دیگر دیریازود باید با عدالت روبرو شوند.

گور دسته‌جمعی تبریز، تاریخی نیست
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی پس از انجام کارشناسی‌های باستان‌شناسان این اداره، احتمال تاریخی بودن این گور دسته‌جمعی را رد کرد.
به گزارش ایسنا، روز شنبه -بیستم آذرماه- خبرهایی مبنی بر پیدا شدن یک گور دسته‌جمعی در تبریز منتشر و عکس‌هایی از آن به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد. رحیم شهرتی‌فر – فرماندار تبریز – نیز همان روز توضیحاتی درباره این گور ارائه داد.
او در این‌باره به ایسنا گفت که این گور، در حین توسعه شبکه فاضلاب تبریز پیدا شده است. کارمندان شرکت آب‌ و فاضلاب در کوچه پاسدارانِ خیابان انقلاب [شهر تبریز] در حال حفاری بودند که با استخوان‌هایی شبیه باقی مانده اجساد انسان مواجه شده و سریعاً قضیه را به پلیس گزارش کردند. در این راستا، هماهنگی‌های لازم با دستگاه قضایی انجام شده و دادستانی نیز خواستار بررسی بیشتر موضوع توسط پلیس است.
فرماندار تبریز همچنین تصریح کرده بود که اجساد پیدا شده شبیه گور دسته‌جمعی نیست و به نظر می‌رسد این اجساد مربوط به سالیان بسیار دور است.
پس از این صحبت‌ها، احتمال تاریخی بودن این گور دسته‌جمعی داده شد و شایعه‌ی آن در فضای مجازی پخش شد. اما امروز، مرتضی آبدار بخشایش – مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی – در گفت‌وگو با ایسنا این احتمال را رد کرد.
او با بیان اینکه «پیدا شدن این گور دسته‌جمعی موضوعیتی با میراث فرهنگی ندارد» به ایسنا گفت: از زمانی شرکت آب و فاضلاب این قسمت را حفاری کردند، این گور در عمق دو متری کشف شد و پس از آن دستور به توقف عملیات داده شد تا کارشناسان مربوطه از قسمت‌های مختلف آن جا را بررسی کنند. کارشناسان باستان‌شناسی هم ما بعد از اعزام به محل، گزارش کردند که در محدوده تاریخی بودن این گور نیز با میراث فرهنگی بی‌ارتباط است.

***

(عکس و فیلم زیر) این منطقه تبریز در گذشته در بافت شهری نبوده است. فعالین سیاسی و توده های آگاه بر این عقیده اند که این گور دسته جمعی محل دفن زندانیان سیاسی در کشتار سال ۶۷ است. محل دفن شبیه به چاه است. در دهه ۶۰ اجساد برخی از اعدام شدگان سیاسی را در بعضی نقاط در چاه هم می انداختند.

ایران پرس نیوز

https://www.youtube.com/watch?v=eAWnU41ZwzA

مسؤولان جمهوری اسلامی باید به پرسش‌های بی‌شماری پاسخ بدهند، از جمله: در این گور چه کسانی دفن شده‌اند؟ مبارزان دهه‌ی ۱۳۶۰؟‌ نام و مشخصات دقیق آنها چیست؟‌ گورهای دیگر کجاست؟ چه کسانی در این گورها دفن شده‌اند؟ آمران و عاملان این فاجعه و فجایع مشابه چه کسانی هستند؟‌

نوار آقای منتظری در گفت‌وگو با مسؤولان کشتار زندان‌ها در سال ۱۳۶۷، پاسخ‌های مسؤولان در آن نوار و واکنش‌های مسؤولان آن جنایت‌ها (همچون وزیر «دادگستری» پورمحمدی، رئیسی…) و دیگر دولت‌مردان در پی انتشار نوار و پذیرش ارتکاب جنایت‌های علیه بشریت، یک بار دیگر ضرورت مبرم آشکار شدن کامل حقیقت، تحقیق و پیگرد مستقل را به نمایش می‌گذارد. تمامی مسؤولان این جنایت‌ها و جنایت‌های دیگر دیریازود باید با عدالت روبرو شوند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا