گوناگون

هلند قوانین علیه پناهندگانی را که به کشور خود سفر می کنند سخت تر می کند

مقابله با معضل گردشگری و جشن تعطیلات پناهندگان
لاهه – پناهندگانی که گردشگری تعطیلات خود را در کشور مبدا خود می گذرانند، با سختگیری شدید تری مواجه می شوند. هلند و بلژیک بر آن هستند که در مورد لغو اجازه اقامت (پناهندگی) آنها باهم همکاری کنند….

هر دو کشور در صدد مقابله با به اصطلاح “گردشگران برگشتی” هستند. این نوع گردشگران، پناهندگانی هستند که به کشور مبدا خود (آزادانه) سفر می کنند. در واقع، بازگشت به کشوری که آنها ادعا میکردند که آنجا درمعرض خطر بودند. کسی که دست به این اقدام میزند، بنا بگفته وزیر (عدالت و دادگستری) آقای “دایکهوف”؛ بطور مستقیم (اکیدا) اجازه اقامت خود را از دست می دهد. چرا که خود این “پناهنده” نشان می دهد که آن کشور برای او ساحل امن است.
بنابراین کنترل مسافرت به کشور مبدا (وطن) شدیدتر خواهد شد. این روزنامه (تلگراف) در اوایل سال جاری طی مقاله ای فاش کرد که پناهندگان اریتره ای دارنده اقامت پناهندگی، براحتی به کشور خود برای تعطیلات سفر می کنند و حتی خودشان در فیس بوک لاف زنی در این مورد می نویسند. آنها نشان می دادند که وحشتی از رژیم حاکم نداشته اند.
بعد از درج مقاله تلگراف، آقای دایکهوف قول داد تا در مورد سفر گردشگرانه بازگشتی، تحقیقات بیشتری انجام دهد. اما بنظر میرسد که این کار همیشه آسان نیست.
وزیر می گوید: “ما در حین کنترل ها، دریافتیم که عاقلانه نیست که آنها از کشوری که در آن به اندازه کافی تحت الحفظ هستند، بطور مستقیم خارج شوند”. “و اگر پناهندگان از طریق یک کشورثالث (به کشور مبدا خود) سفر کنند، هلند همیشه متوجه این تردد نمی شود”. دایکهوف اشاره کرد که بنظر می رسد بلژیک هم مشکل مشابهی دارد. ظاهرا پناهندگان ساکن هلند اینگونه انتخاب می کنند که از طریق فرودگاه “زاونتم” بلژیک و مشابه آنجا، به مقصد فرودگاه اسخیپول هلند پرواز کنند. امروز دو کشور با امضای قرارداد موافقت کردند که در این زمینه تبادل اطلاعات صورت گیرد.
وزیر می گوید که نمیتوان گفت چه تعداد اجازه اقامت بخاطر مسافرت برگشتی پس گرفته خواهد شد. (ولی) دایکهوف میتواند گزارش دهد که این اقدام (لغو اقامت و تابعیت) به کرات اتفاق افتاده است از جمله کم و بیش در مورد افرادی از عراق، ایران و سودان. همچنین اتفاق می افتد که افراد با وضعیت پناهجویی به یک کشور همجوار کشور مبدا خود، برای تعطیلات برود تا در آنجا بدنبال خانواده پناهنده شده خود در کمپ ها بگردد که این اقدام مجاز است.
امروز دایکهوف با همکار بلژیکی خود، وزیر مربوطه تئو فرانکن در بروکسل موافقتنامه امضا کردند. وی امیدوار است که اتحادیه اروپا این روش را بطور گسترده در پیش بگیرد. “ما سعی کردیم اینگونه الهام بخش کشورهای دیگر باشیم. قرار شد که بسرعت بتوان اقدام به عمل کرد”.

منبع: روزنامه تلگراف هلند ۰۹ دسامبر ۲۰۱۶
برگردان: محمود ماهری

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا