گوناگون

داعش با قطعاتی خریداری شده از ترکیه «سلاح در مقیاس صنعتی تولید کرده است»

یک سازمان نظارت بر تسلیحات گزارش داده است که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شهر موصل، پایگاهش در عراق، در مقیاسی صنعتی سلاح تولید ‌کرده است…

افشای همکاری ترکیه با گروه تروریستی داعش

گزارش گروه «تحقیقات تسلیحات جنگی» مستقر در بریتانیا نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان داعش قادر بوده‌اند با قطعاتی که عمدتا از ترکیه خریداری شده، ده‌ها هزار ‌سلاح از جمله راکت و خمپاره بسازند.

این گروه جنگ‌افزارهایی را که بعد از عملیات موصل از داعش به دست آمده بررسی کرده و می‌گوید این سلاح‌ها با استانداردی مشابه آنچه در ارتش‌ها استفاده می‌شود تولید شده است.

بنا بر این گزارش بیشتر سلاح‌هایی که به دست آمده در ماه‌های منتهی به عملیات موصل تولید شده است.‌

گزارش ها حاکی از آن است که حدود دو ماه پیش ارتش عراق با همراهی نیروهای کرد و حشد شعبی (بسیج مردمی) عملیات گسترده‌ای را برای پس گرفتن موصل از داعش، بعد  از دو سال اشغال این شهر آغاز کردند.

نیروهای دولتی عراق با حمایت هوایی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا حدود یک چهارم از شهر موصل را پس گرفته‌اند اما مدتی است که عملیات متوقف شده یا به کندی پیش می‌رود.

جیمز بیون، مدیر گروه «تحقیقات تسلیحات جنگی» به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که این گروه با پیش‌بینی سقوط و با توجه به سازماندهی منسجمی که دارد زبده‌ترین نیروهای خود در زمینه ساخت تسلیحات را به سوریه یا جنوب ترکیه منتقل کرده است.

لازم به ذکر است خیلی از کشورها پیشاپیش اعلام کرده بودند که داعش با دولت ترکیه و فرزندان اردوغان رابطه تجاری دارند. حال مشخص شد که ترکیه غیر تجارت نفت در تجارت تسلیحاتی هم با داعش رابطه فعال داشته است

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا