فرهنگی

کارزار عفو بین الملل برای آزادی اسماعیل عبدی

سازمان عفو بین الملل کارزاری را جهت آزادی اسماعیل عبدی آغاز کرده است. اسماعیل عبدی فعال صنفی معلمان ایران و دیبر سابق کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در تاریخ ۹ نوامبر دستگیر و برای تحمل حکم ۶ سال زندان، به زندان اوین منتقل شد. او زندانی عقیدتی است و صرفا به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز صنفی مورد هدف قرار گرفته است…

در ۹ نوامبر ۲۰۱۶ شش نفر از نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان، معلم ریاضیات و دبیر کانون صنفی معلمان ایران را در خانه اش دستگیر و او را برای تحمل حکم شش سال زندان، به زندان اوین منتقل کردند. نیروهای دولتی که عبدی را دستگیر کردند، از ارائه هر گونه کارت شناسایی و یا حکم بازداشت خود داری نمودند. اسماعیل عبدی در ماه فوریه ۲۱۶ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به جرم های واهی امنیتی از جمله “تبلیغ علیه نظام” و ” اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی” به شش سال زندان محکوم شد.
این اتهامات علیه اسماعیل عبدی به خاطر فعالیت های مسالمت آمیزصنفی اوست؛ از جمله به خاطر همکاری او با آموزش بین الملل، این بزرگترین فدراسیون جهانی اتحادیه معلمان، و سازمان دادن تظاهرات مسالمت آمیز معلمان و اعضای کانون های صنفی معلمان در مقابل مجلس در اکتبر ۲۰۱۶ برای اعتراض به سطح پایین بودجه آموزش و پرورش و دستمزد معلمان و اعتراض به زندانی کردن فعالین صنفی معلمان است. حکم صادر شده علیه عبدی در اکتبر ۲۰۱۶ در دادگاه تجدید نظر تایید شد.
اسماعیل عبدی نخستین بار در ۲۷ ماه ژوئن ۲۰۱۵ توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد، و این زمانی بود که او قصد داشت برای شرکت در هفتمین کنگره آموزش بین الملل که در ژوئیه ۲۰۱۵ در شهر اوتاوا برگزار شد، ویزا بگیرد.
عبدی به مدت ۴۰ روز در سلول انفرادی بند ۲ زندان اوین، که توسط سپاه پاسداران اداره می شود، محبوس بود و سپس به بند ۷ و ۸ زندان اوین، جایی که زندانیان با جرایم عادی در ان نگاه داشته می شوند و شرایط بسیار بدی دارد منتقل شد. او ده ماه در انجا بسر برد و سپس در چهاردهم ماه مه با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.
”عبدی هنگامی آزاد شد که ۱۴ روز از اعتصاب عذای او می گذشت، او در اعتراض به زندانی شدن خود و دیگر اعضای اتحادیه های کارگری با اتهامات بی پایه امنیتی، و در اعتراض به سرکوب تجمعات و اعتصابات مسالمت آمیز تشکل های صنفی؛ ممنوع بودن برگزاری مستقل مراسم روز جهانی کارگر و روز جهانی معلم و تداوم دستمزد های زیر خط فقر دست به اعتصاب غذا زده بود. در نامه ای سرگشاده از زندان در آوریل ۲۰۱۶، اسماعیل عبدی نوشت: ” برمبنای مدارکی که حکم محکومیت من صادر شده شما می توانید بگویید که هر تلاشی برای بالا بردن سطح زندگی و معیشت معلمان و کارگران در ایران میتواند اقدام علیه امنیت ملی تلقی شود.”
از شما تقاضا می کنیم بدون درنگ به انگلیسی، فارسی، عربی، فرانسوی، اسپانیایی و یا به زبان خودتان به شرح زیر نامه بنویسید:
• از مقامات دولتی ایران بخواهید که اسماعیل عبدی را فورا و بدون هیچ قید و شرط آزاد کنند، چرا که او زندانی عقیدتی است و تنها به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز صنفی، زندانی شده است.
• از آنها بخواهید که مسئله نگهداری اسماعیل عبدی در سلول های انفرادی و طولانی مدت را مورد بررسی قرار دهند، چرا که این اقدام، قانون منع شکنجه و دیگر مجازات بیرحمانه، غیرانسانی و اهانت آمیز را نقض می کند. و بخواهید کسانی را که در این مورد مسئول بوده اند، در شرایط عادلانه محاکمه کنند.
• از آنها بخواهید که به حق هر کس برای تشکیل و یا پیوستن به تشکل مورد انتخاب خود که طبق میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (ICESCR) و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR )، تضمین شده است و هر دو میثاق را ایران به تصویب رسانده است، احترام بگذارند.
تقاضا می کنیم که درخواست ها را تا قبل از ۲۴ ژانویه ۲۰۱۷ به مقامات زیر ارسال کنید :
رهبر، آیت الله سید علی خامنه ای، رئیس قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی. کپی نامه را را به وزیر آموزش و پرورش، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی ارسال کنید.
لطفا درخواست خود را به مسئولین سفارت ایران در کشور خود که لیست آن در زیر آمده است ارسال کنید. اگر در کشور شما سفارت ایران وجود ندارد، لطفا نامه را به نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد به ادرس زیر پست کنید:
۶۲۲ Third Avenue, 34th Floor, New York, NY 10017, United States.
برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید
www.amnesty.org

فعال صنفی معلمان آزاد باید گردد

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا