گوناگون

تهران دهان باز کرد؛ گودال ۱۲ متری خیابان مولوی

فرو نشست زمین در صبح امروز ( شنبه ) موجب خسارت به چند باب مغازه حوالی خیابان مولوی شد. بنابر اعلام شرکت مترو فرونشست زمین بدلیل حادثه در کارگاه خط هفت مترو بوده است….

57402407

به گزارش ایسنا، شنبه ۲۷ آذر، منابع داخلی در ایران گزارش دادند که نشست زمین در یکی از بافت‌های فرسوده تهران مجدداً حادثه آفرید، اما این بار تلفاتی در پی نداشت.

اخبار اولیه از عمق این حادثه ضد و نقیض بود و در برخی خبرها عمق گودال خیابان مولوی تا ۲۰ متر برآیند شده بود.

سرانجام جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران اعلام کرد در این حادثه سطحی به وسعت۴۰ تا ۵۰ متر مربع در محله قدیمی مولوی به عمق سه تا چهار متر نشست کرد. گفته شده که عمق ریزش خاک در حدود ۱۲ متر است.

این حادثه در مجاورت هواکش کارگاه خط ۷ مترو رخ داد.

ساعاتی پس از این حادثه شهرداری تهران در بیانیه‌ای اعلام کرد که به دنبال ایجاد شکاف و ناپایداری در محدوده خیابان مولوی و به منظور ایمن سازی محدوده، شهروندان این محل در هتل اسکان می‌یابند.

تفاوت نشست و فرونشست زمین

حفاری‌های مترو و سستی خاک از دلایل اصلی نشست‌های مستمر زمین در تهران خوانده می‌شود.

فرمانداری تهران تأیید کرده بود که اغلب نشست‌ها در خیابان‌هایی اتفاق می‌افتد که در اطراف آن حفاری‌های مترو جاری است − پروژه‌ای با طول ۱۰۰ کیلومتر در زیر سطح تهران.

تهران علاوه بر نشست و فرو ریزش، با پدیده دیگری نیز مواجه است: فروریزش زمین(land subsidence). نشست زمین در مجموع به حفاری‌های زیرزمینی مرتبط است اما فرونشست معمولاً به سبب برداشت بیش از حد و خشک شدن سفره‌های آب‌های زیر زمینی رخ می‌دهد.

تهران رکورددار فرونشست زمین در دنیاست. مقامات سازمان محیط زیست ایران می‌گویند زمین در تهران سالانه ۳۶ سانتی متر نشست می‌کند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا