گوناگون

رکورد قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۶ شکست

به گزارش خبرگزاری «مهر»، قیمت نفت خام ایران با افزایش بیش از چهار دلار در هر بشکه از مرز ۵۰ دلار گذشت. این نخستین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی است که قیمت هر بشکه نفت سبک ایران به بالای ۵۰ دلار می‌رسد…

به گزارش رایو زمانه، افزایش قیمت نفت در آستانه اجرای توافق کاهش تولید کشورهای اوپکی و غیراوپکی صادرکننده نفت رخ داد. این توافق در نشست مشترک آنها در روز شنبه، ۲۰ آذر به‌دست آمده بود.

بر اساس این توافق کشورهای اوپک در نیمه نخست سال آینده میلادی تولید خود را یک میلیون و دویست‌هزار بشکه در روز کاهش خواهند داد. کشورهای غیراوپکی نیز پذیرفتند تا مجموعاً ۵۶۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود بکاهند.

اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت در حالی برای کاهش تولید روزانه به توافق دست یافتند که به ایران اجازه دادند میانگین تولید روزانه‌اش را تا ۳ میلیون و ۷۴۷ بشکه افزایش دهد.

اکنون نفت خام سبک ایران پس از افزایش قیمتی معادل چهار دلار و ۲۲ سنت به ۵۰ دلار و ۸۵ سنت در هر بشکه رسیده‌است. قیمت هر بشکه نفت خام سنگین ایران نیز اکنون ۴۹ دلار و ۶۸ سنت آمریکا است.

افزایش قیمت نفت به بالای ۵۰ دلار در سالی رخ می‌دهد که متوسط قیمت نفت سبک ایران در آن کمی بیشتر از ۴۰ دلار در هر بشکه و قیمت متوسط هر بشکه نفت سنگین نیز حدود ۳۸ دلار بوده‌است. متوسط قیمت نفت ایران در سال گذشته میلادی اما حدود ۵۰ دلار بود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا