جوانان

جوان روستایی به دلیل فقر امکان تحصیل ندارد

عدالت آموزشی بین شهرنشینان و روستانشینان وجود ندارد که این ظلمی به روستایی و عشایر است اما از همه اینها که بگذریم مهم‌ترین مشکل روستائیان درآمد کم نسبت به هزینه است. در یکی از سفرهایم به استان فارس در شهرستان کازرون، روستایی بود به نام کنده ای که وضعیت آب شرب در آن نگران کننده بود. خانواده‌ای در این روستا زندگی می کردند که دو سال گوشت قرمز مصرف نکرده بودند. چطور می‌شود ذره‌ای انسانیت در وجود ما باشد و در برابر این مسئله سکوت کنیم؟ وضعیت بسیاری از روستاهای کشور اسفبار است چرا که برنامه‌ریزی‌های غلطی در گذشته بوده که اصلاح نشده است. عدالت برنامه‌ریزی در کشور وجود ندارد و می‌بینیم که جوان روستایی به دلیل فقر خانواده علی‌رغم استعداد بالا امکان ادامه تحصیل ندارد…

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری – در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در رابطه با مناطق محروم گفت:  یکی از موانع در توسعه روستایی این است که در تعریف قانونی کشوری یک تعریف در خصوص روستاها وجود دارد که من آن را قبول ندارم؛ اما قانون است که در آن ذکر شده “سکونت گاه‌های بالای ۲۰ خانوار روستا تلقی می‌شوند و کمتر از آن را آبادی و یا مزرعه می نامیم” بنابراین مسئولان باید در رابطه با روستاهای بالای ۲۰ خانوار و آبادی‌های بالای ۱۰ خانوار بدون آب و برق پاسخگو باشند؛ البته وزارت نیرو موظف است به روستاهای بالای ۱۰ خانوار برق‌رسانی کند و طبق آمار ۹۱٫۹درصد روستا و آبادی‌های کشور دارای برق هستند و تا پایان سال ۹۵ این آمار باید به صددرصد برسد؛ همچنین وزیر ارتباطات متعهد است که تا پایان سال ۹۵، ۲۵هزار روستا را به اینترنت پرسرعت مجهز کند؛علاوه بر این وزارت نفت نیز متعهد شده است که تا پایان سال ۹۶ تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار را پوشش گاز دهند؛ البته نمی‌توان به همه روستاها گازرسانی کرد.

رضوی در ادامه گفت: روستاهایی نیز هستند که تلفن ثابت دارند اما موبایل در آن مناطق آنتن دهی ندارد. این روستاها عمدتاً مرزی و یا در مناطق کوهستانی واقع شده اند. با تعریفی که از روستاها ارائه شده است ۳۸ هزار روستا در کشور وجود دارد که دولت برنامه تجهیز ۲۵ هزار روستا به اینترنت پرسرعت را در دست اجرا داردکه در صورت تحقق این امر ۱۳ هزار روستای دیگر باید در انتظار اینترنت پرسرعت باشند. همچنین عدم بهره‌مندی این روستاها از شبکه‌های ملی از دیگر مشکلات جدی دراین روستاها است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ن با اشاره به وضعیت مدارس در مناطق محروم بیان داشت: مدرسه مسئله مهمی است، طبق قانون اساسی از وظایف مهم دولت این است که هیچ فرزند روستایی از حق تحصیل محروم نباشد. همچنین ادامه تحصیل فرزندان روستایی باید تا پایان دبیرستان برنامه‌ریزی شده باشد. متاسفانه فضای آموزشی در سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و حتی خراسان رضوی کهنه و بد است. بسیاری از کودکان روستایی در ساختمان های مخروبه و یا موقعیت‌های مکانی نامناسب تحصیل می‌کنند و کیفیت آموزشی در این مناطق بسیار پایین است.

آمارها نشان می‌دهد هفت میلیون مترمربع از فضای مدارس کشور کهنه و فرسوده بوده و برای بازسازی نیاز به بودجهٔ کلان است.روزنامهٔ آرمان، علاوه بر شهرهای بزرگ، به وضعیت استان‌های محروم نیز اشاره می‌کند و می‌نویسد: «در شهرهای مختلف خوزستان، سیستان‌وبلوچستان و… مدارسی وجود دارند که بنیان اولیه ساختمان‌هایشان برای مدرسه نیست و دانش‌آموزان در ساختمان‌های فرسوده بدون هیچ‌گونه امکانات درس می‌خوانند.” این روزنامه تعداد مدرسه‌هایِ مستهلک [فرسوده شده] در کشور را بین ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار [مدرسه] برآورد کرده است».مسئول این وضعیت فاجعه‌بار، رژیم ولایت‌فقیه است، اما بااینهمه، رژیم به‌دلیل ضعفِ نیروهای مترقی ایران، سیاست بی‌توجهی به عرصهٔ مهم آموزش‌وپرورش را همچنان ادامه می‌دهد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا