گوناگون

تهدید سخنران پیش از نماز جمعه تهران: جایگزین حصر، آزادی نیست، اعدام است

در حالی که درخواست رفع حصر به عنوان یکی از اصلی‌ترین مطالبات در مجامع سیاسی کشور مطرح می‌شود، امروز ذوالنور، سخنران پیش از خطبه‌ها و صدیقی، خطیب نماز جمعه تهران، با اعلام انزجار از این درخواست‌ها، قوه قضاییه و دولت و مجلس را تهدید کردند که سخنی از رفع حصر بیان نشود. …

مجتبی ذوالنور امروز در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران تهدید کرد که اگر حصر رهبران جنبش سبز رفع شود، گزینه بعدی باید اعدام باشد. او همچنین اعتراض کرد که چرا با طرح خواسته رفع حصر ذهن مردم را درگیر می‌کنند.

ذالنور در بخشی از سخنان خود با نادیده گرفتن سوابق و سخنان محصوران و دیگر معترضان تقلب در انتخابات سال ۸۸، جنبش مردمی را به انقلاب‌های برانداز در دنیا تشبیه کرد و مدعی شد که تشکیل کمیته صیانت از آرا قبل از انتخابات نشانه بی‌اعتمادی به نظام بوده و نتیجه گرفته که همه‌ی اعتراض‌ها از قبل برنامه‌ریزی شده بوده است.

او همچنین اعتراض‌های میلیونی مردم در راهپیمایی‌های پس از انتخابات سال ۸۸ را ناشی از ناآگاهی مردم دانسته و مدعی شد که مردم پس از آگاهی از جنبش سبز اعلام انزجار کردند. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که درخواست رفع حصر و همراهی و همدلی با زندانیان سیاسی  همچنان در بین آحاد مردم و دانشجویان در دانشگاه‌ها و سخنرانی‌های عمومی، علیرغم ایجاد فضای امنیتی و تهدید و ارعاب، به صورت خودجوش صورت می‌گیرد.

ذوب شدگان در  «ولایت فقیه» فراموش کرده اند که مردم میهن ما با انگیزه های آزادیخواهانه، ملی و کاملا خودجوش و با اتکاء کامل به نیروی خود وارد این عرصه دشوار و نابرابر را به پیش بردند. و جالب اینکه در این پیکار بغرنج، مردم معترض رهبران خود را هدایت  و به نحوی رهبری کردند. تقلب در انتخابات و خیانت به آراء مردم میهن ما خشم همگانی را بر انگیخت و اعتماد مردم را نسبت به رژیم حاکم در هم شکست. اکثریت مردم میهن ما آخرین باور خود را به رژیم سرکوب و استبداد از دست داد و اعتراضات پیگیر و فزاینده چه در سطح جامعه و چه در اعماق آن آغاز شد.

به گزارش کلمه، او همچنین با نادیده گرفتن دلیل اصلی ایجاد بحران‌های اقتصادی و تحریم‌ها در کشور مدعی شد که تحریم‌های امروز و سختی‌هایی که مردم تحمل می‌کنند به خاطر سران جنبش سبز  است، هرچند مانند دیگر دلواپسان نه تنها هیچ سندی برای ادعای خود ندارد که به سادگی نادیده می‌گیرد کاغذپاره خواندن تحریم‌ها را از سوی دولتی که نظرش به نظر رهبری نزدیک‌تر بود.

ذوالنور در سخنانی مشابه سخنان چند سال پیش جنتی تهدید کرد که اگر بخواهند حصر برداشته شود، جایگزین آن آزادی نیست بلکه اعدام است.

در ادامه سخنان سازمان‌یافته از تریبون نماز جمعه، صدیقی، خطیب جمعه تهران نیز معترض شد:‌ کسانی که امروز سخن از رفع حصر می‌زنند، با چه انگیزه‌ای این مطلب را طرح می‌کنند و آیا می‌فهمند که چه می‌گویند؟

او همچین با این ادعا که ۹ دی پایان جنبش سبز را رقم زد اظهار عقیده کرد: «حضور مردم در ۹ دی خود جوش نبود بلکه خدا جوش بود.» ادعای خاموشی جنبش سبز در حالی صورت می‌گیرد که هنوز در اغلب برنامه‌ها و مراسم حکومتی و مردمی درباره‌ی جنبش  صحبت می‌شود.

امام جمعه موقت تهران همچنین با تکرار نام فتنه برای جنبش مردمی در سال ۸۸ گفت که این اعتراض عمیق‌ترین و ریشه‌دارترین بحران بعد از انقلاب بوده است.

هرچند صدیقی از این اعتراض با عنوان «خطر» یاد می‌کند، اما عمدا توضیحی نمی‌دهد که پس از نزدیک به چهار دهه خفقان استبداد دینی، عوام فریبی  و خودسری حاکم بر میهن ما چنین افق روشنی برای فرداهای آزادی و عدالت اجتماعی در دل میلیون ها مردم ستمدیده مالا مال از امید کرد. حضور پرشور و شجاعانه میلیون ها تن از مردم کشور در تظاهرات خیابانی و مقابله با گزمگان رژیم به آقای موسوی و طرفدارانش این پشتوانه حمایتی را دادند که حضور پررنگ و قابل تایید را در جنبش مقاومت توده ای داشته باشند. در این راستا باید به موضع گیری شجاعانه مهدی کروبی در افشای تجاوز جنسی وحشیانه به زندانیان سیاسی و همچنین انتقاد صریح او از سکوت پر معنای برخی از سران رژیم اشاره کرد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا