اخبار

با رای ممتنع آمریکا، شورای امنیت سازمان ملل شهرک‌سازی‌های اسرائیل را محکوم کرد

صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی، با استقبال از این تصمیم، به رویترز گفت: “این روز پیروزی حقوق بین‌الملل، پیروزی برای زبان متمدنانه و گفت‌وگو و رد نیروهای افراطی در اسرائیل است.”

شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای، شهرک‌سازی‌های اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینی را محکوم کرده و خواهان توقف شهرک‌سازی‌ها شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از بی‌بی‌سی، آمریکا که معمولا چنین قطعنامه‌هایی را وتو می‌کرد، به این قطعنامه رای ممتنع داد و ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت به آن رای مثبت دادند. اغلب حاضران در جلسه شورای امنیت پس از تصویب این قطعنامه دست زدند.

صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی، با استقبال از این تصمیم، به رویترز گفت: “این روز پیروزی حقوق بین‌الملل، پیروزی برای زبان متمدنانه و گفت‌وگو و رد نیروهای افراطی در اسرائیل است.”
ران پروسور، نماینده اسرائیل در سازمان ملل، از رای ممتنع آمریکا انتقاد کرد و گفت، تردیدی ندارد که با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا و همچنین آغاز به‌کار دبیر کل جدید سازمان ملل، نقطه عطفی در روابط اسرائیل و سازمان ملل رقم خواهد خورد.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، گفته است: “درباره سازمان ملل هم، امور از پس از ۲۰ ژانویه متفاوت خواهد بود.”
سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل، گفت: آمریکا همچنان خود را به تامین امنیت اسرائیل متعهد می‌داند، اما رای ممتنع به معنی تاکید آمریکا بر تشکیل کشور مستقل فلسطین در کنار اسرائیل، به عنوان راه حل مساله فلسطین است.
خانم پاور گفت: مشکل شهرک‌سازی‌ها چنان بد شده که “راه‌حل دو کشور” را به خطر انداخته است.
ساختن شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی فلسطینی یکی از مسائل عمده‌ای است که مذاکرات صلح را با مانع روبه‌رو کرده است.

حدود نیم میلیون یهودی در ۱۴۰ شهرکی زندگی می‌کنند که اسرائیل در زمین‌های اشغال‌شده پس از سال ۱۹۶۷ در کرانه باختری رود اردن و بیت‌المقدس شرقی ساخته است. این شهرک‌ها مطابق حقوق بین‌الملل غیرقانونی محسوب می‌شوند، اما اسرائیل این مساله را قبول ندارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا