بین‌المللی

محاکمه متهمان کودتای نافرجام ترکیه آغاز شد

از کودتای نافرجام ترکیه، بیش از ۵ ماه می‌گذرد؛ نخستین محاکمه متهمان به نقش داشتن در کودتای نافرجام ترکیه امروز سه‌شنبه با رفتن ۲۹ مامور سابق پلیس به دادگاه آغاز شد. این افراد به تلاش برای سرنگونی دولت  اردغان و  به اتهام ساختگی عضویت در گروه تروریستی متهم شده‌اند…

خبرگزاری فرانسه، AFP از استانبول گزارش می‌دهد که نخستین دور از محاکمه متهمان پرونده کودتای ۱۵ ژوئیه ترکیه روز سه‌شنبه ۲۷ دسامبر در این شهر شروع شده است. ۲۹ مامور پلیس متهم به همدستی با عوامل کودتا بوده و به جرم تلاش برای سرنگونی دولت ترکیه محاکمه می‌شوند.

دادستان‌ها برای ۲۱ نفر از متهمان امروز درخواست حبس ابد کرده‌‌اند. هشت متهم دیگر ممکن است برای ارتباط با جنبش هیزمت (خدمت) فتح الله گولن تا ۱۵ سال زندان بگیرند.

دولت ترکیه فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی ساکن آمریکا و متحد پیشین رجب طیب اردوغان را به هدایت کودتا متهم می‌کند و خواهان استرداد او است. آقای گولن این اتهام را رد می‌کند. شب ۱۵ ژوئیه سال جاری میلادی واحدهایی از نظامیان ترکیه تلاش کردند با حمله به ساختمان‌های کلیدی و کنترل خیابان‌های اصلی استانبول و آنکارا دولت حزب حاکم عدالت و توسعه را ساقط کنند. کودتاگران از تانک، هواپیمای جنگنده و هلیکوپتر استفاده کردند و در جریان درگیری‌ها حدود ۲۷۰ نفر کشته شدند.

پس از شکست کودتا دولت ترکیه وضعیت اضطراری اعلام کرده و تصفیه سختی را در نهادهای مختلف به راه انداخته و ده‌ها هزار نفر را بازداشت، اخراج یا از کار معلق کرده است.

حدود ۴۰ هزار نفر همچنان در بازداشت به سر می‌برند و محاکمه این متهمان بزرگترین پرونده قضایی در تاریخ معاصر ترکیه به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی سه نفر از ماموران پلیس که امروز در دادگاه حاضر شدند خلبان هلیکوپتر بوده‌اند. آنها متهم هستند که با تعلل در انجام وظایفشان به کودتا کمک کرده‌اند، از جمله اینکه از فرمان محافظت از محل اقامت رجب طیب اردوغان تمرد کرده‌اند.

به گزارش سایت کردانه، دادگاه امروز علنی بوده و متهمان به وکیل دسترسی داشته‌اند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا