بین‌المللی

توافق دمشق و مخالفان سوری برای آتش‌بس

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که بیش از ۱۱۰ هزار تن از ساکنان مناطق شرقی حلب از تاریخ ۲۴ نوامبر تاکنون مجبور شده‌اند منازل خود را ترک کنند….

رئیس‌جمهوری روسیه امروز (پنج‌شنبه) از دستیابی به توافق آتش‌بس در سوریه میان دولت دمشق و مخالفان خبر داد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه افزود: ما به توافقی برای آتش‌بس در سوریه با تضمین مسکو و آنکارا و آمادگی طرف‌های درگیر برای آغاز مذاکرات دست یافتیم.

به گزارش اسپوتنیک، رئیس‌جمهوری روسیه تصریح کرد: دولت سوریه و گروه‌های مخالف مسلح در این کشور به توافقی برای برقراری آتش‌بس و آغاز مذاکرات صلح دست یافته‌اند.

پوتین در این رابطه ادامه داد: به من اطلاع داده شد که ساعاتی پیش اتفاقی رخ داده که ما از مدت‌ها پیش اقدامات بسیاری برای تحقق آن به عمل آوردیم.

وی از امضای سه سند توافق میان مخالفان سوری و دولت دمشق خبر داد و گفت: نخستین سند میان دولت دمشق و گروه‌های مسلح در خصوص برقراری آتش‌بس در خاک جمهوری عربی سوریه است.

پوتین ادامه داد: سند دوم متشکل از مجموعه‌ای از تدابیر برای نظارت بر برقراری آتش‌بس و سند سوم در رابطه با اعلام آمادگی برای آغاز مذاکرات صلح به منظور تحقق سازش در سوریه است.

رئیس جمهوری روسیه اضافه کرد: تمامی این توافق‌ها دارای ماهیتی شکننده و نیازمند به توجه ویژه و تعامل میان طرفین هستند.

وزیر دفاع روسیه: نیروهای خود را در سوریه کاهش می‌دهیم

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به دنبال توافق آتش‌بس میان دمشق و مخالفان سوری، اعلام کرد که مسکو نیروهای خود را در سوریه کاهش می‌دهد.

شبکه خبری اسکای نیوز نیز به نقل از وزیر دفاع روسیه گزارش داد که تماس‌های مستقیمی میان مسکو و آنکارا در جریان است.

وی تأکید کرد که تعداد افراد مسلح وابسته به گروه‌های مخالف که این توافقنامه را با مقامات سوریه امضا کردند، به بیش از ۶۰ هزار تن می‌رسد. بدین ترتیب شرایط لازم برای کاهش تعداد نیروهای روس در سوریه به وجود آمده است.

وزیر دفاع روسیه عنوان داشت: ۷ گروه مسلح از مخالفان سوری این توافق نامه را امضا کردند و گروه هایی که امضا نکردند به عنوان گروه های تروریستی به شمار خواهند آمد.

شویگو تاکید کرد که مصر نیز در روند صلح سوریه مشارکت خواهد کرد.

وی اعلام کرد، آتش‌بس مورد توافق از نیمه‌شب ۳۰ دسامبر اجرا خواهد شد. ارتش سوریه نیز ضمن تأیید این توافق، اعلام کرد که تمامی اقدامات نظامی در سراسر خاک سوریه متوقف می‌شود اما جبهه النصره و داعش از این توافق مستثنی هستند.

هم‌چنین مخالفان سوری اعلام کردند که توافقنامه آتش‌بس فراگیر را امضا کرده‌اند و به زودی جزئیات این اعلام می‌شود. ائتلاف مخالفان سوریه نیز حمایت خود را از این آتش بس اعلام کرد.

آواره شدن ۱۱۰ هزار سوری در مناطق شرقی حلب

از سوی دیگر سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که بیش از ۱۱۰ هزار تن از ساکنان مناطق شرقی حلب از تاریخ ۲۴ نوامبر تاکنون مجبور شده‌اند منازل خود را ترک کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت خبری روسیه الیوم، استفان دوجاریچ، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که بیش از ۷۵ هزار تن از این آوارگان در مناطق تحت سیطره ارتش سوریه توانستند به یک سرپناه دست پیدا کنند. این در حالیست که ۳۶ هزار تن دیگر مجبور شدند به مناطق تحت سیطره گروه‌های مخالف در استان ادلب و مناطق حومه‌ای استان حلب بروند.

وی نسبت به افزایش این تعداد از آوارگان هشدار داد.

دوجاریچ تاکید کرد آوارگان سوری به سرپناه‌های گرم نیازمندند چرا که تعدادی از کودکان به دلیل سرمای شدید جان خود را از دست داده‌اند.

وی همچنین نسبت به اوضاع جاری در منطقه وادی بردی واقع در غرب دمشق ابراز نگرانی کرده و عنوان داشت درگیری‌های به وجود آمده در این منطقه طی روزهای گذشته باعث کشته و زخمی شدن تعدادی از غیر نظامیان و آواره شدن هزاران تن دیگر شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا