گوناگون

سال نو در آلمان تحت تدابیر شدید امنیتی پلیس صدها تن از شمال آفریقا را در کلن بازرسی کرد

پلیس کلن اعلام کرد که در آستانه جشن سال نو، صدها شهروند از شمال آفریقا را در ایستگاه مرکزی راه‌آهن این شهر بازرسی کرده‌است…
82369567-71292507به گزارش خبرگزاری د پ آ آلمان، جشن های سال نو در آلمان در حالی برگزار شد که در پی حمله دوشنبه شب ۱۹ دسامبر (۲۹ آذر) مهاجمی با کامیون به یک بازار کریسمس در شهر برلین، تدابیر امنیتی تشدید شده بود. پلیس آلمان بروز حوادث مهم بخصوص در دو شهر برلین و کلن که سابقه حملات و خشونت هایی را در گذشته داشتند، گزارش نداده است.
برگزارکنندگان جشن های سال نو در برلین گفتند حدود دو هفته پس از حمله برلین که عامل آن انیس عامری تونسی معرفی شد، صدها هزار تن از مردم شنبه شب در خیابان ها بودند.
خیابان اصلی منتهی به دروازه معروف ‹براندنبرگ› برلین که مملو از افرادی بود که برای جشن و پایکوبی گرد آمده بودند، با بلوک های سیمانی و همچنین موانع فلزی دارای میخ های بلند محاصره شده بود با این هدف که از حمله احتمالی مشابه حمله با کامیون به بازار کریسمس جلوگیری شود.
پلیس برلین اعلام کرد به جز دو مورد گزارش از آزار فیزیکی مورد خاص دیگری نبوده و جشن های سال نو با آرامش برگزار شد و به پایان رسید.
‹لورا اشنایدر› خبرنگار دویچه وله گزارش داده که در ساعات غروب شنبه مردی که فریاد ‹بمب بمب› سر داده بود دستگیر شد. پلیس برلین با انتشار توییتی اعلام کرد که این کار ‹بامزه› نبوده و فرد بازداشت شده را آزاد کرد.
در شهر کلن که در جشن های سال نوی ۲۰۱۶ موارد زیادی آزار فیزیکی و درگیری های خشونت آمیز گزارش شده بود، در آغاز امسال بیش از یک هزار مامور پلیس بیشتر که بسیاری از آنان زن بودند در خیابان ها و اماکن عمومی مستقر شده بودند.
پلیس آلمان در شهر کلن اعلام کرد که بیش از یک هزار تن آفریقایی تبار را در ایستگاه اصلی راه آهن این شهر و در یکی از ایستگاههای اصلی مترو مورد بازرسی قرار داده است.
صدها در شهر کلن پارسال با مراجعه به پلیس گزارش داده بودند که مورد آزار فیزیکی توسط گروههایی از مهاجران قرار گرفته اند. همچنین گزارشهای زیادی از سرقت و جیب بری در جریان مراسم آتش بازی سال گذشته مطرح شده بود که خشم عمومی زیادی در پی داشت.
شنبه شب و پس از نیمه شب یکشنبه در بحبوحه نگرانی ها از اقدامات تروریستی چندین شهر دیگر آلمان نیز در حالت آماده باش امنیتی بود و نیروهای امنیتی و پلیس با تمام امکانات تامین امنیت مراسم سال نو را بر عهده داشتند.
همزمان با جشن های سال نو در سرتاسر اروپا و تدابیر شدید امنیتی در آلمان، بامداد یکشنبه فرد مسلحی با لباس پاپانوئل به یک باشگاه شبانه در شهر استانبول ترکیه حمله کرد که در آن دستکم ۳۹ تن کشته و دهها تن مجروح شدند. وزارت امور خارجه آلمان و اتریش و همچنین فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور پیام هایی در توییتر این حمله را محکوم و با بازماندگان قربانیان ابراز همدردی کردند.
سال ۲۰۱۷ سال برگزاری انتخابات پارلمانی و تشکیل دولت جدید در آلمان است و موضوع امنیت و مشکلات ناشی از حضور صدها هزار پناهجو در این کشور از جمله مباحث مهمی است که می تواند بر نتیجه انتخابات تاثیرگذار باشد.
آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان دیروز شنبه، در سخنرانی تلویزیونی سال نو خود از شهروندان آلمان خواست که با خوشبینی وارد سال ۲۰۱۷ شوند و در برابر تروریسم ایستادگی کنند. وی در عین حال افزود که برای تضمین ‹امنیت در آزادی› ممکن است اعمال تدابیر جدید امنیتی ضروری باشد.
وی با ابراز تاسف و اندوه از کشته و مجروح شدن افرادی در حملات تروریستی سال ۲۰۱۶ آلمان ، خواستار ‹اعتماد و عزم راسخ دربرابر جهان پر از نفرت تروریست ها شد›.
آلمان در سال ۲۰۱۶ هفت حمله تروریستی را با ابزارهای مختلف از مواد منفجره گرفته تا چاقو و تبر و کامیون شاهد بود که در آنها ۲۲ نفر کشته و حدود ۱۱۲ تن مجروح شدند. گروه تروریستی داعش مسئولیت چند مورد از این حملات را بر عهده گرفته است. تازه ترین مورد نیز همان حمله ۱۹ دسامبر (۲۹ آذر) با کامیون وارد بازارچه کریسمس در برلین شد و ۱۲ نفر را کشت و ۴۸ نفر را زخمی کرد.
مرکل بارها از سیاست خود در پذیرش پناهجویان دفاع کرده و گفته برنامه او در قبال پناهجویان برای مبارزه با قاچاقچیان انسان ضروری بوده است هر چند تاکید کرده است از اخراج پناهجویانی که درخواستشان رد شده است حمایت می کند. مرکل اعلام کرده که در انتخابات پارلمانی امسال (۲۰۱۷) برای چهارمین بار نامزد تصدی مقام صدر اعظمی آلمان خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا