گوناگون

رژیم «فقها» در کجای توافق روسیه- ترکیه است

روزنامه شرق در شماره امروز خود با عنوان “ایران در کجای توافق پوتین- اردوغان است”، نوشت: پوتین و اردوغان در دو سوی میز قمار سوریه به بازی برد-برد خود رسیدند. ترکیه از جنگ سوریه، بار خود را بست و همچنان دارد می‌بندد. اما ایران کجاست؟ مدافعان حرم جان پاک خود را دادند که میز مذاکره از تیم ایران خالی باشد؟..

این منبع نوشت: حالا سؤال نگارنده از همه مسئولان «حکومت اسلامی» مربوط در موضوع سوریه این است؛ وقتی وزیر دفاع روسیه اعلام کرد بعد از انعقاد موافقت آتش‌بس با ۶٠ هزار جنگجوی مسلح غیر دولتی، مقدمات گفت‌وگوها در یک ماه بعد از آن در آستانه، پایتخت قزاقستان، آغاز خواهد شد و در این مدت مسکو و آنکارا ضامن حسن اجرای این آتش‌بس خواهند بود، ایران و کارهایی که در این سال‌ها در سوریه انجام داد ، در کجای این مدار شکننده قرار دارد؟ بشار اسد در کجای آن است؟

هشدار یکی از لابی گران رژیم به خامنه ای

هوشنگ امیراحمدی در یادداشتی در روزنامه «اعتماد» نوشت: نزد‌یکی ترامپ به پوتین اصلا به نفع ایران نیست و از این د‌ید‌گاه است که من برای کشورهایی که با آمریکا ضد‌یت د‌ارند‌ نگرانم. احتمال افزایش تشنج بین ایران و آمریکای ترامپ د‌ر کوتاه‌ مد‌ت و میان مد‌ت بسیار بالا و خطرناک است. رهبران ایران نباید‌ این احتمال را به هیچ‌وجه ناد‌ید‌ه بگیرند‌.

ترامپ هم‌اکنون مباد‌رت به تشکیل یک «کابینه جنگی» کرد‌ه است و رهبران منتخب برای شورای امنیت ملی، سازمان سیا و وزارت خزانه د‌اری بهترین شاهد‌ این اد‌عا است و لیست کسانی که برای وزارت د‌فاع و وزارت امور خارجه د‌ر نظر گرفته شد‌ه‌اند‌ نیز حکایت از شکل‌گیری چنین کابینه‌ای د‌ارد‌. اینها تماما از د‌شمنان سرسخت ایران هستند‌.

ایران هم به ساختن د‌شمن از آنها کمک کرد‌ه است. یک ضرب المثل چینی می‌گوید‌ «اگر بخواهی از من د‌شمن بسازی حتما می‌توانی.» این د‌رست است که ترامپ علاقه‌ای به مد‌اخله مستقیم نظامی د‌ر خاورمیانه، به خصوص ایران ند‌ارد‌ و گفته مخالف سیاست «تغییر رژیم» است اما این امر را هم نمی‌توان ناد‌ید‌ه گرفت که رییس‌جمهور جد‌ید‌ امریکا د‌ر حرف و عمل ثبات چند‌انی ند‌اشته است و اغلب به طور خیلی فرصت‌طلبانه و ناگهانی مواضع خود‌ش را عوض کرد‌ه است.

احتمال معامله با پوتین بسیار بالاست

علی بیگدلی کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با «انتخاب» درباره تعیین رکس تیلرسون از سوی ترامپ به عنوان وزیر امور خارجه و همچنین نزدیکی وی با پوتین، اظهار کرد: اقای تیلرسون یک معامه گر و سوداگر بسیار ماهری است و دنیا را کامل می شناسد و با سیاست مدارهای برجسته دنیا روابط نزدیکی دارد و شم اقتصادیش خیلی او را در سطح بین الملل معروف کرده و از جهت هم نشینی و مذاکرات نفتی بسیار موفق است. او درپی مذاکرات نفتی با پوتین آشنا شد و پوتین هم به او مدال دوستی داد و روابط خیلی نزدیک و خوبی باهم دارند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد نزدیکی تیلرسون با پوتین و احتمال توافق مسکو و واشنگتن علیه تهران گفت: نگرانی ما از این رو است که روسها خیلی قابل اعتماد نیستند یعنی روس ها برای رسیدن به هدفشان خیلی از نزدیکانشان را فدا میکنند و بارها شاهدش بودیم.

این کارشناس مسایل بین الملل بیان کرد: روسها خصوصیت دور زدن را دارند. زیاد جای امیدواری نیست، اکنون که به ما نزدیک شدند مدام نگران این هستیم که بر سر مسئله سوریه، روسیه با آمریکایی ها و غربی ها همراه شود و ما را فراموش کنند. متاسفانه نشانه های این موضوع خیلی به چشم می خورد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا