گوناگون

استقرار صدها تانک آمریکایی در مرز روسیه

هزاران تانک و خودروی زرهی آمریکا وارد بندر برمرهافن آلمان شده‌اند تا در مرزهای شرقی ناتو با روسیه مستقر شوند. ۳۵۰۰ هزار سرباز آمریکایی به همراه این تجهیزات نظامی اعزام شده‌اند. این بزرگ‌ترین میزان ارسال نیرو و تجهیزات آمریکایی به اروپا بعد از فروپاشی شوروی سابق است…

بر اساس گزارش های منتشر شده، آمریکا در توجیه چنین دخالتی گفته است پاسخ ما به اقدام‌های روسیه در اوکراین و نگرانی کشورهای اروپای شرقی است.

اما شماری از سیاستمداران آلمان از اعزام این نیروها و تجهیزات انتقاد کرده و گفته‌اند چنین کاری باعث افزایش تنش‌ها با روسیه خواهد شد.

قرار است این تانک‌ها در مناطق مختلف آلمان، لهستان و جمهوری‌های بالتیک مستقر شوند تا به نگرانی‌ها از اقدام احتمالی خصمانه روسیه پایان دهند.

لیتوانی، لتونی و استونی، سه جمهوری بالتیک قبلا عضو شوروی سابق بودند؛ اما پس از خیانت های صورت گرفته در سال ۱۹۹۱، برای روی آوردن به سیستم غارت و چپاول سرمایه داری به تدریج به عضویت اتحادیه اروپا و پیمان ناتو در آمدند.

ژنرال تیم مک‌گوایر، معاون فرماندهی اروپایی ارتش ایالات متحده گفته است  کار ما تعهد آمریکا به ناتو را نشان می‌دهد. او گفته است آمریکا در کنار شرکای خود در پیمان ناتو ایستاده است.

نیروهای جدید آمریکا ابتدا در لهستان مستقر خواهند شد و سپس به کشورهایی مانند استونی، بلغارستان و رومانی خواهند رفت.

بریتانیا جنگنده‌های خود را به مناطق اطراف دریای سیاه فرستاده و قرار است تانک و نیرو در بهار امسال در استونی مستقر کند. نیروهای فرانسوی و دانمارکی نیز در این کشور مستقر خواهند شد.

آلمان هم قرار است نیرو و تجهیزات نظامی به لیتوانی بفرستد.

  نتایج نظرسنجی از مردم کشورهای غربی که در روزنامه ایندیپندنت منتشر شده است؛ نشان از آن دارد که چنین اقدامی ، جهان ما را در یک قدمی  درگیری “تمام عیار” نزدیکتر می کند که خود جزء دخالت آشکار در امورد داخلی دیگر کشورها معنی دیگری نداشته و ندارد.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا