اخبار

از شادی تا شوک؛ واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به مرگ هاشمی رفسنجانی

یکی از تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخد، عکسی است از اکبر هاشمی رفسنجانی که در حالت رکوع، سایه‌اش روی  خامنه‌ای افتاده است. حالا آیا این سایه با مرگ  هاشمی، کنار رفته است؟. آیا می توان بر جنایت ها چشم پوشید، ارزش های دموکراتیک را بی بها کرد و به تقدیس دیکتاتورها پرداخت؟…

اکبر هاشمی رفسنجانی در نقطه‌ای از قدرت نشسته بود که انگار کسی گمان نمی‌کرد مرگ سراغ او هم می‌رود. اما چنین شد؛ خبر مرگش بسیاری  را شاد و شوکه کرد. اغلب کسانی که از دیروز تا به حال مشغول اظهار نظر هستند. پرسش های مشخصی و غیر قابل انکاری را در مورد عملکرد رفسنجانی مطرح می کنند. بخش های عمده بحث ها و نظراتشان به کارنامه خونین هاشمی رفسنجانی بر می گردد؛ از اعدامهای دهه ۶۰، از سازماندهی ده ها ترور ، از هشت سال جنگ بی حاصل و خانمان سوز با شعارهایی همچون تا کربلا راهی نیست، از قتل و کشتار نویسندگان و تلاش برای از بین بردن نویسندگان کشور،  نشاندن خامنه ای بر مسند قدرت غیر قابل گذشت و چشم پوشی می دانند.  راستی باداشتن این چنین کارنامه  خونین و سیاه، می شود ابهامی بر داوری در مورد هاشمی رفسنجانی در جامعه به وجود  آورد؟!

توییت آرش عاشوری‌نیا نشانه‌ای از این بهت است که نوشته: «کی فکرشو می‌کرد که اکبر بمیره؟»

فاصله انتقال رفسنجانی ۸۲ ساله به بیمارستانی در تجریش تا مرگش چندان طول نکشید و همین بر بهت کاربرانی که عادت دارند، معماران پیر جمهوری اسلامی را دست‌کم چند هفته‌ای بر تخت بیمارستان ببینند، اضافه کرد.

او درگذشت و بسیاری رازها را با خود برد. رازهائی از قبل از انقلاب بهمن۱۳۵۷ تا به امروز. از رابطه با آمریکا گرفته تا جنگ، از چگونگی برکناری منتظری تا چگونگی حبس خانگی موسوی و کروبی، از قتل های زنجیره ای تا کودتای  انتخاباتی ، از شکنجه و کشتار مردم در نقاط مختلف میهن مان ایران تا جنگ در سوریه ، در یمن و …

واکنش کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی به مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی ترکیبی از اندوه و خوشحالی است.

همان طور که کاربری به نام بهارمستان نوشته «در طی ۳۷ سال، ﺍﺣﺴﺎﺳﺎﺕ و نظر ﻣﺮﺩﻡ ایران ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﺳﯿﺎﺳﺘﻤﺪﺍﺭ ﺩﯾﮕری ﺑﻪ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﺭﻓﺴﻨﺠﺎﻧﯽ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﻧﻮﺳﺎﻥ ﻧﺒﻮﺩﻩ» است.

کاربری به نام لیل از او به عنوان «ساقی جام زهر» برای خمینی نام برده است.

او از نظر بسیاری از سران رژیم فرد قدرتمندی در جمهوری اسلامی بود که می‌توانست بر نظر رهبر سرسخت انقلاب تاثیر بگذارد و او را وادار به پذیرفتن قطعنامه شورای امنیت کند.

او از بناینگذاران جمهوری اسلامی و از نزدیکان خمینی بود. نیازی به برشمردن پُست و منصب های او نیست. نقش او در شکل گیری جمهوری اسلامی و تدام آن بعد از مرگ خمینی و به رهبری نشاندن خامنه ای غیر قابل چشم پوشی است.رفسنجانی بیشترین اطلاعات را از اعدامهای دهه ۶۰ داشت. او بیشتر از هر کس از فعالیت های تروریستی رژیم با اطلاع بود. او بیش از هر کسی با خامنه ای و فساد حاکم بر حکومت «اسلامی» و سیستمش آشنا بود و …

کاربری به نام احسان نوشته است : دهه هفتاد، روزگار آقای هاشمی و نقش او در کشته شدن روشنفکران منتقد جمهوری اسلامی اشاره کرده‌اند.

«عالیجناب سرخ‌پوش» لقبی است که برخی اصلاح‌طلبان در سال‌های دولت آقای خاتمی برای یاد کردن از اکبر هاشمی رفسنجانی و نقش او در قتل مخالفان، ابداع کردند.

کاربری به اسم سرپیکو نوشته است «در نظر بعضی انگار مرگ باعث تطهیر آدم‌ها می‌شود. هاشمی رفسنجانی همان کسی است که دستگاه اطلاعاتی‌اش دهه هفتاد روشنفکران مملکت را سلاخی کرد.»

کاربری به نام سیزده هم نوشته است «در واقع رفسنجانی هیچ وقت دوست و خیرخواه مردم نبود.»

حوادث سال ۸۸ و فاصله گرفتن آقای هاشمی از رهبر جمهوری اسلامی باعث شد، او از جانب برخی هواداران آقای خامنه‌ای به عنوان «فتنه‌گر» و «عامل فتنه» نامیده شود. اما اکنون مرگ او باعث شده که آنها با وجود انتقادهایشان از اهمیتش در نظام جمهوری اسلامی بنویسند.

کاربری به نام زهرا اچ‌بی نوشته است «حالا من نقدهایی به رفسنجانی داشتم اما مهمترین حسنش این بود که منتقد درون نظام بود و به نظرم نظام بهش احتیاج داشت.»

این تغییر نگاه از نظر دیگران دور نمانده و مثلا کاربری به نام حامد نوشته است: «مرد روزهای سخت انقلاب و نظام یا ارباب فتنه؟ آخرش کدام؟» تنها کاربران ایرانی نیستند که نام هاشمی رفسنجانی را ترند کرده‌اند. کاربران عرب زبان هم با هشتگ وفات رفسنجانی درباره ایشان اظهارنظر می‌کنند.

اظهار نظر یک کارگر در باره مرگ رفسنجانی.

برای من به عنوان کارگر، هاشمی رفسنجانی یاداور « قرارداد موقت» قانون کار است، ماده قانونی که از ان زمان تاکنون،
باعث اخراج،بیکاری، شلاق، زندانی و خانه خرابی میلیونها کارگر شد. و این ستم هنوز پا برجاست.
رفسنجانی با جا دادن قرارداد موقت در قانون کار باعث شد کارگران هم قانونا و هم شرعا قربانی منافع سرمایه داران بشوند، این ماده قانونی عملا قانون کار را به نفع سرمایه داران ساخت.
طبقه کارگر از مرگ هیچ احدی شادمان نخواهد شد اما هیچگاه این جرم نابخشودنی او را فراموش نخواهد کرد.

تاثیر او در ادامه جنگ بی حاصل  ایران و عراق  که به هشت سال انجامید و ارتباطش با رهبران جهان عرب از وجوهی است که مرگ آقای هاشمی رفسنجانی را برای کاربران کشورهای عربی قابل توجه کرده است و بسیاری از آنها مرگ یکی از معماران تاثیرگذار جمهوری اسلامی را به معنای تضعیف ایران تلقی کرده و از آن ابراز خوشحالی کرده‌اند.

اکبر هاشمی رفسنجانی در هشتاد و دو سالگی درگذشت اما تاثیرش بر عقب نگه داشتن کشور در منطقه چنان عمیق بوده است که می‌توان آن را از خلال القابی که به شوخی و جدی برایش ساخته‌اند دریافت.

اما خبر ساده همین است که اکبر هاشمی رفسنجانی مرده است، مردی که نامی ساده و لقب‌های فراوان داشت.

با این حال سایه کسی که تا این لحظه خبرها حول جنازه‌اش در جماران می‌چرخد و تصورات مردم از قدرت و ثروتش، افسانه‌‌های بسیاری را ساخته  اند از سر جمهوری اسلامی برنخواهد خاست.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا