گوناگون

«مجلس» با افزایش «بودجۀ نظامی» موافقت کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه بیستم دی ماه با افزایش بودجۀ نظامی در سال های آینده موافقت کردند. به موجب این تصمیم که در چارچوب بررسی لایحۀ برنامۀ ششم توسعه اتخاذ شده ۵ درصد از بودجۀ سالانۀ کشور به هزینه های نظامی اختصاص خواهد یافت…
media

این تصمیم مایۀ خرسندی سپاه پاسداران است که تاکنون از ٢ درصد بودجۀ سالانۀ کشور بهره مند بوده است.

مصوبۀ مجلس می تواند موجب افزایش تنش میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای غربی شود که آزمایشات اخیر موشکی این کشور را نقض قطعنامۀ سازمان ملل می دانند.

خبرگزاری “تسنیم” با انتشار این خبر نوشت که ۱۷۳ نمایندۀ مجلس شورای اسلامی با این طرح موافقت و ۱۰ نمایندۀ دیگر مخالفت کرده اند. این مصوبه حکومت اسلامی  را موظف می کند که برای تقویت ظرفیت دفاعی کشور به عنوان “قدرت منطقه ای” و “تضمین منافع و امنیت” آن ۵ درصد از بودجۀ سالانۀ کشور را به هزینه های نظامی اختصاص دهد.

هدف از این طرح که در تابستان سال ٢۰۱۵ از سوی رهبر جمهوری اسلامی،علی خامنه ای، اعلام شد توسعۀ موشک های دوربرد و پهپادهای مسلح و همچنین تقویت ظرفیت های ایران در جنگ سایبری است.

به گزارش رادیو فرانسه، دولت باراک اوباما معتقد است که آزمایشات اخیر موشکی ایران ناقض قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل است، هر چند نقض توافق بین المللی اتمی با این کشور به شمار نمی رود.

با این حال، دونالد ترامپ، که مخالف این توافق است برنامۀ موشکی ایران را تهدیدی علیه اسرائیل و اروپا و در درازمدت علیه ایالات متحد آمریکا می داند و به همین دلیل قصد دارد با تمام قدرت علیه آن مقابله کند.

قرار است در روزهای آینده شورای امنیت سازمان ملل بررسی برنامۀ موشکی ایران را به عنوان ناقض قطعنامۀ این شورا در دستور کار قرار بدهد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا