اجتماعی

سازمان بهزیستی تازه‌ترین آمار حاشیه‌نشینان را۱۲ تا ۱۳ میلیون اعلام کرد

حتی آمارهای رسمی، به‌رغم ضدونقیض بودن‌شان، از انکار معضل رشد و گسترش عظیم پدیدهٔ حاشیه‌نشینی در کشور ناتوانند. تازه‌ترین آمار حاشیه‌نشینان از سوی رئیس سازمان بهزیستی کشور ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر اعلام شد و این مقام مسئول نسبت به گسترش پدیده حاشیه‌نشینی در کشور هشدار داد . ازآنجاکه حاشیهٔ شهرها در محدودهٔ رسمی شهرها نیستند، هیچ نهاد و ارگان مسئولی خود را به‌ارائهٔ خدمات اجتماعی در این منطقه‌ها موظف نمی‌داند. به‌همین دلیل، این منطقه‌ها از دسترسی به کم‌ترین امکان‌های اجتماعی از قبیل مسکن، آب آشامیدنی، برق‌رسانی، آموزش، بهداشت و امکان‌های عمومی تفریحی و ورزشی محروم‌اند. ..

۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر درمیهن حاشیه نشینند

انوشیروان محسنی بندپی روز سه‌شنبه ۲۱ دی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس این آمار را اعلام کرد و «رشد غیر منطقی» پدیده حاشیه‌نشینی و بیکاری را به عنوان دو تهدید در کشور نام برد.
محسنی افزود که ساماندهی و کنترل حاشیه‌نشینی یکی از اولویت‌ها و برنامه‌های سازمان بهزیستی است.
وی برپایی پایگاه «خدمات سلامت اجتماعی»، ارائه «یک وعده غذای گرم» در حاشیه شهر‌ها و پرداخت هزینه شهریه مهدهای کودک سه دهک پایین جامعه را از جمله برنامه‌های این سازمان در این زمینه اعلام کرد.
گزارش ها حکایت از آن دارند که آمار جمعیت حاشیه‌نشین‌ها درکشور رو به افزایش است و نهاد‌های مرتبط با این پدیده اعلام کنند که  برای ساماندهی ۱۹ میلیون حاشیه‌نشین آماده هستند.
۱۷ خرداد ماه امسال عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور جمعیت حاشیه‌نشین‌ها در ایران را ۱۱ میلیون نفر اعلام کرده و گفته بود نزدیک به ۲۷۰۰ محله حاشیه‌نشین در ایران وجود دارد.
تاکنون آمارهای گوناگونی از میزان حاشیه‌نشینی در ایران ارائه شده است که یکی از آنها آمار متعلق به وزارت راه و شهرسازی است.
آبان ماه امسال عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌ریزی برای ساماندهی ۱۹ میلیون حاشیه نشین در ایران خبر داده بود.
مناطقی که حاشیه‌نشینان امروز در آن سکونت می‌کنند از نظر جغرافیایی با تراکم بالای جمعیت، بیکاری گسترده، میانگین پایین سطح آموزش و درآمد، فقر و استاندارد پایین زندگی از سایر نقاط شهری متمایز می‌شوند.
مناطقی همچون نعمت آباد، پاکدشت، قیام دشت (تهران)، زورآباد (کرج)، اخماقیه و کشتارگاه (تبریز)، خواجه ربیع (مشهد)، زورآباد، حاجی آباد و عباس آباد (سنندج)، شیرآباد، قریب آباد (زاهدان)، خضر و سنگ سفید (همدان)، نمونه‌های حاشیه نشینی جغرافی در ایران به شمار می‌آیند.
بر اساس اعلام اسفند سال ۹۳ علیرضا محجوب، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس٬ حاشیه‌نشینی در ایران رشدی ۱۷ برابری داشته است.
در پی گسترش این پدیده در کشور٬ علی خامنه‌ای هم با برگزاری چندین جلسه با روسای قوا و سایر مقام‌های مسئول٬ دستور پیگیری این مساله را داده و از آنها خواسته برای کاهش آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ مدونی داشته باشند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا