گوناگون

پایان مراسم تدفین هاشمی: نیروهای ضد شورش در شهر مستقر شدند

ساعت حدود یک بعد از ظهر سه‌شنبه ۲۱ دی، تابوت حامل جسد هاشمی رفسنجانی به مقبره خمینی رسید و ساعتی بعد تدفین او به پایان رسید. استانداری تهران تخمین زده که دو و نیم میلیون نفر در این مراسم شرکت داشتند…

به گزارش زمانه، در خیابان‌های تهران میان برخی از معترضان و نیروهای لباس شخصی درگیری‌هایی پیش آمد. بر اساس عکس‌های منتشر شده، حضور نیروهای ضدشورش وسیع بوده است و برخی دستگیر شده‌اند. تصاویر گرفته شده از پل کالج نیز نشان از درگیرهای پراکنده مأموران انتظامی – امنیتی با تظاهرکنندگان دارد.
از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح به ‌وقت تهران، مراسم تشییع جنازه اکبر هاشمی رفسنجانی از مقابل دانشگاه تهران آغاز شد. رهبر جمهوری اسلامی بر سر جنازه میت نماز خواند.
پیش از آغاز مراسم جمعیت زیادی در مناطق نزدیک به میدان انقلاب تجمع کردند و مسیرهای منتهی به دانشگاه تهران مسدود و تردد اتومبیل‌ها ممنوع شد. مردم شعارهایی هم در دفاع از محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران سر داده‌اند. آن‌ها می‌گفتند: «حمایت از خاتمی وصیت هاشمی‌ست» و «سلام بر خاتمی درود بر هاشمی».

دستگیری برخی از معترضان
با وجود دعوت حامیان حکومت برای حضور نیروهای «حزب اللهی» در مراسم تشییع و جلوگیری از اینکه معترضان زیر تابوث هاشمی را بگیرند، شعارهای سیاسی در حمایت از رهبران حنبش سبز و خاتم و همچنین در انتقاد به عملکرد صدا و سیما داده شده است.
در برخی از خیابان‌ها شهروندان شاهد دستگیری معترضان بوده‌اند. کاربان شبکه‌های مجازی گزاشر داده‌اند که بسیجی‌های موتوسوار با شعار «حیدر حیدر» ایجاد رعب و وحشت می‌کردند.

شعارهایی در حمایت از میرحسین موسوی در شبکه خبر
در گزارش زنده تلویزیون حکومتی ایران (شبکه خبر) از مراسم تشییع اکبر هاشمی رفسنجانی، برای لحظاتی صدای شعارهای حمایت از محمد خاتمی و میرحسین موسوی شنیده شد. به دنبال این اتفاق صدای محیطی قطع شد و تصاویری همراه با «مارش عزا» پخش شد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا