اخبار

از خواسته های زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا، پشتیبانی می کنیم!

بار دیگر از زندانیان اعتصابی تقاضا داریم به اعتصاب غدای خود پایان دهند .بی شک نیرو های مترقی و آزادیخواه ، احزاب و سازمان های سیاسی اعضا و هواداران آنان و  خانواده جانباختگان راه آزادی وعدالت اجتماعی، تاکید بر این دارندکه همچنان صدای زندانیان سیاسی اسیر در دوزخ های رژیم «ولایت فقیه» باشند.  دولت «تدبیر و امید» حسن روحانی، که قول تغییر فضای سیاسی کشور را داده بود و راه مقابله با  مشکلات را از طریق وفاق ملی، گفت‌وگو و تعامل می دانست، نه‌تنها در راستای عملی کردن این قول‌ها گامی برنداشته است، بلکه عملاً بخشی از چرخهٔ سیاست‌های حاکمیتی سرکوبگری را  با تمام وجود پیش برده است، حاکمیتی که گستاخانه و خشن حقوق و آزادی‌های مردم را زیر پا گذاشته و می گذارد. ابعاد نارضایتی مردم نسبت به ادامهٔ وضعیت دهشتناک کنونی روز بروز بیش‌تر و شدیدتر می‌شود و در اعماق جامعه تنش‌های گستردهٔ اجتماعی به وجود می آورد . سلاح رژیم برای مقابله با اعتراض‌های مردمی به بی‌عدالتی‌ و فساد  که در تاریخ معاصر کشور ما باید آن‌ها را بی‌سابقه دانست ؛ ایجاد جو ارعاب و سرکوب در جامعه است….

در پی نامه جمعی از خانواده‌های جانباختگان در داخل کشور و در خواست از زندانیان اعتصابی برای پایان دادن به اعتصاب غذای خود، ما، بخشی از خانواده جانباختگان راه آزادی در خارج کشور، ضمن پشتیبانی از خواسته های مطروحه در آن نامه و دفاع از مطالبات زندانیان سیاسی-عقیدتی، متعهد شدیم صدای آنان را به اشکال مختلف بازتاب دهیم. تاکید کردیم که عزیزان در اعتصاب غذا بدانند “که پایان دادن به اعتصاب‌ به معنی صرف نظر کردن از مطالبات بر حقشان نیست. ما در کنار آن‌ها ایستاده‌ایم، صدای‌شان خواهیم بود و از کوشش مستمر برای تحقق مطالبات آن‌ها دست نخواهیم کشید.” همزمان از تمامی هموطنانی که دل در گرو آزادی دارند تقاضا کردیم زندانیان را همراهی کنند.
به فاصله کوتاهی پس از صدور این اطلاعیه، و در پی ایستادگی غرورانگیز زندانیان اعتصابی، برای پشتیبانی از خواسته های آنان، صداهای اعتراض در داخل و خارج کشور به شکل کم سابقه ای اوج گرفت. بیش از ۵۰۰۰ تن از فعالان سیاسی و مدنی و ٣۲ نهاد دموکراتیک از آن پشتیبانی نمودند. کمپینی نیز برای جمع آوری از امضا تشکیل شد و چند هزار نفر از هموطنانمان در داخل و خارج کشور، حمایت خود را از این طریق اعلام نمودند. اطلاعیه ما همراه با اسامی حمایت کنندگان ترجمه و به شورای حقوق بشر سازمان ملل، به خانم عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران و به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل ارسال شد. اخبار این حرکت در صدر رسانه های خبری فارسی زبان و برخی نشریات معتبر جهانی منعکس گردید. مجموعه اقداماتی که در این زمینه انجام گرفت توانست موضوع اعتصاب غذای زندانیان و خواسته های آنان را تا حدی در محافل و رسانه های خارجی منعکس نماید. اکنون تا آنجا که اطلاع داریم هنوز علی شریعتی، سعید شیرزاد، نزار زکا، محمدرضا نکونام، مهدی کوخیان، فواد یوسفی، حمید رضا جلالی، هاجر پیری و زینب سکاوند، در اعتصاب غذا هستند. جان و سلامت این عزیزان در خطر است. بار دیگر از زندانیان اعتصابی تقاضا داریم به اعتصاب غدای خود پایان دهند. این عزیزان بدانند که صدای دادخواهی آنان در ابعاد نسبتا گسترده ای، منعکس شده است.
ما ضمن قدردانی از فعالان کمپین جمع آوری امضا و همه عزیزانی که به اشکال مختلف با خواسته های زندانیان سیاسی-عقیدتی در اعتصاب غذا همراهی کرده و رسانه هائی که فریادهای اعتراض به نقض حقوق اولیه آنان را بازتاب داده اند، اعلام می کنیم که در این مرحله، به فعالیت کمپین برای جمع آوری امضا در پشتیبانی از خواست خانواده جانباختگان، پایان می دهیم، اما مبارزه برای خواست زندانیان سیاسی پایان پذیر نیست. تا زمانی که زندانیان سیاسی وجود دارد مبارزه برای آزادی آنها و تامین خواسته هایشان به اشکال مختلف ادامه خواهد داشت.
این حرکت تا هم اکنون نیز موفقیت آمیز بوده است و نشان داد ما اگر متحدانه عمل کنیم، نیرومندیم. امیدواریم تداوم مبارزه هموطنان ما در داخل و خارج کشور برای تحقق خواسته های زندانیان سیاسی-عقیدتی به نتایج و موفقیت های بیشتری دست یابد. ما برای پیگیری خواسته های زندانیان سیاسی و آزادی همه آنها دست به سوی همه یارانی که از ستم و بیداد بیزارند دراز می کنیم و انتظار داریم تا در هر سطح و به هر شکلی که می توانند صدای دادخواهی زندانیان سیاسی در بند را پر طنین کنند.

بخشی از خانواده جانباختگان راه آزادی ـ خارج کشور
سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ برابر ۱۰ ژانویه ۲۰۱۷

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا