گوناگون

واکنش اعتراض‌آمیز مکزیک به سخنان دونالد ترامپ

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریکا در نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود بار دیگر موضوع احداث دیوار در مرز مکزیک را مطرح کرد، آنهم به خرج خود مکزیکی‌ها. این موضوع اعتراض رئیس‌جمهور مکزیک را در پی داشت.
انریکه پنا نیتو، رئیس‌جمهور مکزیک ساعاتی پس از نخستین نشست خبری دونالد ترامپ به سخنان او واکنش نشان داد.

ترامپ در این نشست خبری که روز چهارشنبه (۱۱ ژانویه / ۲۲ دی) برگزار شد، از جمله به مناسبات آمریکا و مکزیک پرداخته و مدعی شده بود که مکزیک از آمریکا سوءاستفاده می‌کند. موضوع احداث دیوار در مرز مکزیک نیز از دیگر مسائلی بود که ترامپ در نشست خبری خود مطرح کرد.

دیوار مرزی

دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی خود موضوع احداث دیوار در مرز آمریکا و مکزیک را مطرح کرده بود. در آن هنگام و در پاسخ به پرسش مربوط به تامین هزینه این دیوار مرزی گفته بود که مکزیک باید هزینه احداث این دیوار را تامین کند. حال انریکه پنا نیتو، رئیس‌جمهور مکزیک آشکارا با چنین امری مخالفت کرده و گفته است: «طبیعی است که مکزیک برای تامین هزینه احداث دیوار پولی نخواهد پرداخت.»

رئیس‌جمهور مکزیک در عین حال گفته است که مکزیک زیر بار هیچ تصمیمی نخواهد رفت که شان و منزلت مکزیک و مکزیکی‌ها را خدشه دار سازد. هدف از احداث دیوار مرزی عملا جلوگیری از ورود مهاجرین غیرقانونی به آمریکا اعلام شده است.

ترامپ در کارزار انتخاباتی خود به موازات طرح پروژه احداث دیوار مرزی موضوع اخراج مهاجران غیرقانونی را نیز مطرح کرده بود.
انریکه پنا نیتو گفت که یکایک مسائل مربوط به مناسبات بین دو کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت. رئیس‌جمهور مکزیک تصریح کرد که تامین امنیت مرزهای کشور موضوعی نیست که او با آن مخالف باشد، ولی مکزیک حاضر نیست بخشی از هزینه احداث دیوار مرزی را متقبل شود.

باید یادآور شد که مکزیک در شرایط کنونی با بحران اقتصادی روبرو است و سیاست‌های دولت آینده آمریکا می‌تواند بر وخامت اوضاع اقتصادی در مکزیک بیافزاید.
نیتو ضمن اشاره به اختلاف نظر مکزیک با دولت جدید آمریکا تصریح کرد که استفاده از تهدید و ارعاب برای جلوگیری از فعالیت سرمایه‌گذاران آمریکایی در مکزیک مبنای درستی برای تنظیم مناسبات بین دو کشور نیست.

اشاره رئیس جمهور مکزیک به سخنان دونالد ترامپ است. ترامپ سرمایه‌گذاران آمریکایی را تشویق کرده از انتقال خطوط تولید به کشورهای دیگر و به‌ویژه مکزیک خودداری کنند. ترامپ در عین حال شرکت‌هایی که از چنین سیاستی پیروی نکنند را تهدید به مجازات‌کرده است.

در همین رابطه بود که هفته گذشته شرکت بزرگ خودروسازی فورد از اجرای پروژه احداث یک خط تولید در مکزیک چشم‌پوشی کرد. هزینه این پروژه یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بود. حال شرکت فورد تصمیم گرفته است مبلغ ۷۰۰ میلیون دلار در میشیگان سرمایه‌گذاری کند.

رئیس جمهور مکزیک در سخنان خود متقابلا از دونالد ترامپ خواسته است جلوی قاچاق اسلحه به مکزیک را بگیرد.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا