جوانان

پشت‌پرده توزیع شیردانش‌آموزی در هواپیما

پس از مدت‌ها تاخیر، اجرای طرح شیر مدارس در حالی بدون حضور سازمان تعاون روستایی آغاز شده که خطای انسانی، پای شیر متعلق به تغذیه دانش‌آموزان را به میان‌وعده مسافران هواپیما باز کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان و سه ماه تاخیر، طرح توزیع شیر مدارس در کشور به مرحله اجرا درآمد. اجرای این طرح که به گفته برخی مسئولان از حدود دو هفته قبل و در برخی استان‌های کشور آغاز شده، قرار است به تدریج به سایر نقاط نیز تعمیم یابد.

این در حالی است که قرار بود طرح مذکور از ابتدای مهرماه سال جاری برای مدت شش ماه عملیاتی شود که به دلیل عدم تامین منابع مالی و همچنین پرداخت نشدن بدهی سال های گذشته کارخانجات لبنی توسط دولت، به تاخیر افتاد.

در همین حال، طی روزهای گذشته وقوع یک رخداد جنجالی این شائبه را به وجود آورد که کارخانجات لبنی به دلیل بدقولی دولت در پرداخت بدهی‌های آنان و به منظور جلوگیری از ضرر و زیان مالی، اقدام به توزیع شیرهای تدارک دیده شده برای طرح شیر مدارس در بازار کرده‌اند.

بررسی های خبرنگار مهر حکایت از آن دارد که در جریان پرواز تهران به اصفهان، میان مسافران این پرواز شیر ویژه مدارس توزیع شد، این مسئله سر و صدای زیادی را بین رسانه ها به راه انداخت؛ هر چند که در نهایت هم شرکت مذکور نیز طی اطلاعیه‌ای، دلیل این امر را سهل انگاری کارگر بارگیری محصول اعلام کرد.

در همین راستا، حسین چمنی، عضو انجمن صنایع لبنی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه شرکت متولی، خطای انسانی را دلیل این مساله عنوان کرده است، اظهار داشت: در اجرای طرح شیر مدارس، تا شیر تحویل مدرسه نشود، اعلام وصول نخواهد شد و بنابراین، مبلغی هم به کارخانجات پرداخت نمی شود.

چمنی افزود: بنابراین اینکه کسی تصور کند، بودجه این شیر قبلا دریافت شده و شرکت مذکور مجددا اقدام به فروش آن کرده، تصوری نادرست است.

وی تصریح کرد: اجرای طرح شیر مدارس حدود دو هفته قبل آغاز شده و به گفته مسئولان آموزش و پرورش، بدهی‌های مربوط به سال گذشته شرکت‌های لبنی پرداخت شده است.

چمنی ادامه داد: همچنین بر اساس گفته‌های مسئولان آموزش و پرورش، ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه جدید برای اجرای طرح شیر مدارس در سال‌ جاری اختصاص داده شده که در حد این بودجه، با کارخانجات لبنی قرارداد بسته می‌شود و اگر بودجه جدیدی هم بیاید، قراردادهای بیشتری منعقد خواهد شد.

در همین زمینه، قائم مقام معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی نیز به خبرنگار مهر گفت: تا جایی که ما اطلاع داریم، اجرای طرح شیرمدارس از حدود دو هفته قبل در ۱۵ استان آغاز شده و قرار است به تدریج به سراسر کشور تعمیم یابد.

محمدرضا ملاصالحی، درباره اینکه آیا سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز در اجرای این طرح همکاری می‌کند؟ اضافه کرد: خود آموزش و پرورش اجرای طرح را آغاز کرده و سازمان مرکزی تعاون روستایی نقشی در آن ندارد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا