گوناگون

درخواست لغو کنسرت‌ها به بندرعباس هم رسید

درخواست لغو کنسرت‌ها از سوی مراجع تقلید و روحانیان، از مشهد و قم به بندرعباس رسید. طلاب حوزه علمیه بندرعباس طی نامه‌ای خواستار لغو “کنسرت‌ها و مجالس عمومى لهوى” شده‌اند. بسیاری هرمزگان را پایتخت موسیقی ایران می‌نامند.

علاقه ایرانیان به مجالس و کنسرت‌های موسیقی و تلاشی که برای لغو این کنسرت‌ها آغاز شد، به صحنه‌ای برای رویارویی جریان‌های سیاسی و حکومتی تبدیل شده است. جریانی که در میان برخی مراجع تقلید و روحانیان در مخالفت با برگزاری کنسرت‌های موسیقی به‌ویژه در مشهد و قم آغاز شده بود، اینک به بندرعباس رسیده است.

“جمعی از طلاب، روحانیون و اساتید حوزه علمیه” بندرعباس طی نامه‌ای خطاب به مسئولان استان هرمزگان در اعتراض به برگزاری کنسرت‌های موسیقی در این شهر، خواستار لغو این کنسرت‌ها شده‌اند.

استدلال این جمع از جمله بر “لزوم پرهیز از گناه و اشاعه آن در سطح جامعه اسلامى و از آن جمله پرهیز از مجالس موسیقى لهوى” استوار است. آنان “اعتراض شدید” خود به “برگزارى مکرر کنسرت‌ها و مجالس عمومى لهوى” را اعلام کرده‌اند و خطاب به مسئولان استان هرمزگان “خواستار پیگیری در برچیده شدن این‌گونه مجالس” شده‌اند.

امضاکنندگان نامه همچنین نوشته‌اند که این کنسرت‌ها “بعضاً در اماکن مربوط به بیت‌المال و بنام شهدا‌” برگزار می‌شود. به نظر می‌رسد اشاره نویسندگان نامه به “تالار شهید آوینی” بندرعباس باشد که در هفته‌های گذشته میزبان بسیاری از برنامه‌های موسیقی استانی و یا کشوری بوده است.

موسیقی در استان هرمزگان و مرکز آن بندرعباس همواره با اقبال زیادی مواجه بوده، تا جایی که حتی برخی مسئولان فرهنگی، موسیقی را هنر اول هرمزگان خوانده‌اند. بندرعباس نیز خود در میان بسیاری از علاقمندان موسیقی به پایتخت موسیقی ایران مشهور است.

چندی پیش نیز بیانیه‌ای با امضای “اساتید و نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم” به مناسبت ۹ دی منتشر شد که در آن از جمله نوشته بودند: «مشکل امروز جوانان ایرانی بیکاری، اعتیاد و نداشتن امکان ازدواج است نه کنسرت و لغو فلان سخنرانی».

لغو یا برگزاری؛ کنسرت کیهان کلهر

جدیدترین نمونه از لغو کنسرت‌های موسیقی، لغو کنسرت کیهان کلهر در همدان بود. این کنسرت قرار بود اول بهمن ماه در همدان برگزار شود. کانال رسمی کیهان کلهر در تلگرام خبر داد که کنسرت “پردگیان باغ سکوت” در همدان به دلیل صادر نشدن مجوز برگزار نخواهد شد.

در اطلاعیه‌ای که در کانال رسمی کیهان کلهر در تلگرام منتشر شد، به نقل از این موسیقیدان عنوان شد که به دلیل “عدم همکاری و اشکال‌تراشی‌های بی‌دلیل مسئولین اداره ارشاد همدان” مجوز برگزاری کنسرت صادر نشده و این کنسرت که قرار بوده در تاریخ اول بهمن برگزار شود، برگزار نخواهد شد.

Keyhan Kalhor (Mehr)

کیهان کلهر

در پی لغو کنسرت کیهان کلهر، سایت عصر ایران، نزدیک به مواضع دولت، نوشت: «ابتدا گمان می‌رفت که این اتفاق توسط گروه‌های فشار رخ داده باشد، ولی خبر تکمیلی این بود: این کنسرت سنتی به دستور دادستانی مربوطه لغو شده است. علت لغو اما از خود خبر و آمر آن نیز تأمل برانگیزتر بود: به دلیل مخالفت خانواده‌های معظم شهدا، دستور لغو کنسرت داده شده است».

سپس عصر روز یکشنبه (۲۶ دی)، فاضل عبادی، مدیرکل ارشاد استان همدان اعلام کرد که از ۱۰ روز پیش مجوز اجرای کنسرت کیهان کلهر برای یکم بهمن ماه صادر شده و برگزاری آن بلا‌مانع است. در پی سخنان مدیرکل ارشاد همدان، کیهان کلهر مجددا در کانال رسمی خود در تلگرام، اطلاعیه دیگری منتشر کرد و از برگزاری کنسرت خود در همدان “به پاسداشت شأن موسیقی فرهنگی این کهن مرز و بوم” خبر داد.

تازه‌ترین تور کنسرت‌های کیهان کلهر با عنوان “پردگیان باغ سکوت” قرار است از ۲۹ دی تا ۱۷ بهمن در شهرهای اهواز، اصفهان، قزوین، سنندج، کرمانشاه، کرمان، زاهدان، بیرجند، تربت حیدریه، تهران و سمنان برگزار شود.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا