گوناگون

ماجرای شلیک ضدهوایی در دل تهران چه بود؟

صدای شلیک ضدهوایی در دل تهران، اتفاق نابهنگامی بود که اهالی شهر را شگفت زده کرد.بعد از ظهر روز گذشته (دوشنبه) ساکنان پایتخت کشور به یکباره متوجه آسمان شهر شدند. شلیک پیاپی ضد هوایی های مستقر بر روی ساختمان های مرکز شهر، که برای حدود ۵ دقیقه ادامه داشت، نگاه ساکنان شهر و رهگذران را متوجه آسمان تهران کرد. اما این تنها مردم پایتخت و ایران نبودند که این موضوع توجه آنها را به خود جلب کرد، خبرگزاری ها و نشریات بزرگ جهان نیز این موضوع را از شب گذشته تا کنون پوشش و مورد توجه قرار داده اند…

به گزارش «تابناک» موضوع ورود یک پرنده بدون سرنشین – Drone- یا همان پهپاد – که این روزها اسامی عجیب و بعضا غیر متعارفی همچون ریز پرنده، هلی شات و مانند آن برای آن شنیده میشود – به منطقه ممنوعه در مرکز شهر تهران منجر به آن شد که برای حدود ۵ دقیقه ضد هوایی های مستقر بر روی ساختمان های این منطقه از تهران برای ساقط کردن آن در آسمان اقدام به شلیک کنند.

این مساله که برای دومین بار طی حدود یک ماه گذشته تکرار میشود بسیاری از ساکنان پایتخت را برای چند ساعتی به خود مشغول کرد و تصاویری از شلیک ضد هوایی ها به نقطه ای نا معلوم در آسمان شهر سوژه داغ شبکه های اجتماعی بود.

صرف نظر از توضیحات فرمانداری تهران و مقامات مسئول دیگر در باره این ماجرا، اما خبرگزاری ها و رسانه های معتبر دنیا نیز همانند پایتخت نشینان به این موضوع واکنش نشان داده و ماجرای شلیک ضد هوایی ها به آسمان شهر سوژه خبری بسیاری از این رسانه ها از شب گذشته تا کنون بوده است.

خبرگزاری APجزو اولین رسانه هایی بود که با فاصله چند ساعت بعد از این اتفاق به پوشش آن پرداخت. این خبرگزاری با اشاره به این موضوع که بسیاری از شهروندان به خیابان ها آمده و به آسمان نگاه میکردند تا ببینند چه خبر است، گفته که برخی نیز در پی انعکاس صدای ضد هوایی ها به دنبال پناه گاهی برای خود می گشتند:

خبرگزاری رویترز نیز با پوشش این اتفاق، ساعاتی بعد از وقوع نوشت: مرکز شهر تهران به دلیل وجود نهادهای مختلف و همچنین استقرار بیت رهبری منطقه پرواز ممنوع است. این خبرگزاری به نقل سخنان فرماندار تهران پرداخته که گفته بود این مساله به خاطر ورود یک پهپاد به این منطقه پرواز ممنوع بوده است. رویترز به موضوع اتفاق مشابه یک ماه قبل نیز اشاره کرده است:

اما نیویورک تایمز مفصل تر از همه به این ماجرا پرداخته است و با انتشار تصاویری ضبط شده از شلک ضد هوایی ها این موضوع را مورد توجه قرار داده است.

وی با اشاره به تعجب و شگفتی بسیاری از ساکنان تهران در پی این موضوع اشاره کرده است که هنوز مشخص نشده که اصل ماجرا چه بوده است.

خبرنگار نیویورک تایمز اشاره کرده است که ضد هوایی های مستقر در شهر تهران که وظیفه اصلی آنها حفاظت از رآکتور هسته ای و همچنین فرودگاه است، آخرین زنجیزه از دفاع هوایی تهران هستند که در یک حلقه کاملا استراتژیک در تهران واقع شده اند و به ندرت قابل رویت هستند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا