گوناگون

قانون اساسی آلمان حزب راست افراطی را غیرقانونی نکرد

قضات قانون اساسی ضمن تایید تناقض بین اهداف ان‌پی‌دی و دموکراسی کثرت‌گرا فعالیت این حزب را خطری برای دموکراسی در آلمان ندانسته‌اند دادگاه قانون اساسی آلمان از غیرقانونی کردن یک حزب راستگرای افراطی خودداری کرده است…

روز سه‌شنبه، ۲۸ دی (۱۷ ژانویه)، قضات دادگاه قانونی اساسی آلمان گفتند که اگرچه حزب راستگرای دموکراتیک ملی – ان‌پی‌دی – با حزب نازی شباهت‌هایی دارد اما «تهدیدی را متوجه نظام دموکراتیک آلمان نمی‌کند.» به همین دلیل، این دادگاه به نفع ممنوعیت فعالیت این حزب رای نداد.

به گزارش کردانه،نهادهای اطلاعاتی آلمان این حزب را، که به شدت با مهاجرت خارجیان به این کشور مخالف است، به عنوان تشکلی «نژادپرست و ضد یهود» توصیف کرده و از دولت‌های محلی ۱۶ ایالت آلمان خواسته بود تا این حزب را غیرقانونی اعلام کنند. این درخواست در حالی مطرح شده که به نظر می‌رسد که نارضایی عمومی از ورود موج پناهجویان به آلمان در ماه‌های گذشته باعث افزایش حمایت مردم از گروه‌های مخالف مهاجرت شده است.

قضات دادگاه گفته‌اند که «حزب ان‌پی‌دی در نظر دارد نظام قانونی کشور را از میان بردارد و یک حکومت اقتدارگرا را به جای آن برقرار کند. این حزب به ایجاد جامعه‌ای با ترکیب نژادی به خصوص اعتقاد دارد، با این همه، در حال حاضر شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد تلاش این حزب در چنین راستایی احتمال موفقیت دارد.»

قوانین آلمان شرایط بسیار سختی را برای جلوگیری از فعالیت احزاب پیش بینی کرده است. این سختگیری حاصل تجربه آلمانی‌ها از سرکوب تکثرگرایی سیاسی در دوره حکومت حزب نازی و پس از آن، در نظام کمونیستی آلمان شرقی است.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا