گوناگون

در آستانه برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ، موج مخالفت شهروندان آمریکایی شدت می‌گیرد

دو روز دیگر، بیستم ژانویه، مراسم تحلیف “دونالد ترامپ” رئیس جمهور منتخب آمریکا برگزار می‌شود و او به صورت رسمی اداره امور را در کاخ سفید در دست می‌گیرد. این در حالی است که تا این لحظه، بیش از ۴۰ عضو حزب دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده‌اند که در مراسم تحلیف شرکت نمی‌کنند…
عکسهایی از واکنش عجیب ترامپ و کلینتون!!

به گزارش رادیو فرانسه، انتقاد “دونالد ترامپ” از یک فعال مدنی سیاهپوست در گرامیداشت هفته “مارتین لوترکینگ”، آغاز جنگ لفظی وی با “جان لوییس” نماینده سیاهپوست دموکرات بود. در ابتدا “لوییس” که حدود ۳۰ سال است در کنگره حضور دارد از عدم شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری منتخب آمریکا خبر داد. در پی این اتفاق، ٨ عضو دیگر کنگره آمریکا بلافاصله به او پیوستند و اعلام کردند که غیبت آنها نوعی اعتراض سیاسی به رئیس جمهور آینده آمریکاست؛ اما اعتراضات به این تعداد از اعضاء مجلس نمایندگان ختم نشد و ده‌ها نماینده دیگر در توییتر اعلام کردند که در مراسم تحلیف چهل وپنجمین رئیس جمهور حضور پیدا نمی‌کنند.

از سوی دیگر، شماری از هنرمندان آمریکایی نیز اعلام کرده‌اند که در مراسم شرکت نخواهند داشت. از جمله گروه‌های هنری که در این مراسم به اجرای موسیقی می پردازد، گروه کُر “مورمون تابرناکل” است؛ یکی از زنان عضو این گروه اعلام کرد که اجرای موسیقی در مراسم ترامپ، خیانت به ارزش‌های وی خواهد بود و در نتیجه از این کار صرف نظر می‌کند.
“جکی ایوانکو” خواننده شانزده ساله معروف آمریکایی نیز انصراف خود را اعلام کرده است.

دونالد ترامپ در واکنش به این اخبار گفته است که مایل نیست افراد به اصطلاح معروف در مراسم حضور داشته باشند، زیرا آنها فقط به دنبال بلیط رایگان مراسم هستند و کاری برای مردم نکرده‌اند…

” مایکل مور” مستندساز سرشناس آمریکایی نیز هفته گذشته خبر داد که قصد ایجاد اخلال در مراسم را دارد.
او در مصاحبه‌ای که در “هالیوود ریپورتر” منتشر شد، گفت: «اگر ترامپ روز ۲۰ ژانویه برای ادای سوگند حاضر شود، من هم آنجا خواهم بود و رهبری اعتراض‌های مسالمت آمیز و ملی را برای اخلال در مراسم تحلیف مردی که منتخب کسی جز مجمع گزینشگران نیست، بر عهده خواهم داشت».

“مایکل مور”، با انتشار هشتگ (#DISRUPTJ20) از معترضان خواست تا مراسم تحلیف ترامپ را بر هم بزنند. همزمان گروه دیگری از مخالفان ترامپ، در شبکه اجتماعی فیس بوک صفحه ای را با نام ACLU Nationwid راه‌اندازی کردند و با انتشار ویدیویی اعلام کردند که از هر زبان و ملیت و گرایش مذهبی و همین طور دگرباشان جنسی، همزمان با مراسم تحلیف، سوگند یاد می کنند که از منافع آمریکا و آزادی بیان و ازدواج دگرباشان جنسی و آزادی مذاهب دفاع خواهند کرد. این گروه نیز هشتگ Peoplesoath را در توییتر راه اندازی کردند.

از سوی دیگر تا کنون، ۹۹ گروه مدنی اعلام کرده اند که در روز مراسم تحلیف “ترامپ” دست به تظاهرات خواهند زد.

“روی بلانت” سناتور ایالت “میزوری” که رییس کمیته برگزاری مراسم تحلیف است، به اقدامات امنیتی گسترده‌ای اشاره کرده است.
۵٠ نهاد امنیتی آمریکا برای برگزاری این مراسم همکاری می کنند. حدود ۲۸ هزار مأمور امنیتی از سرویس‌های مخفی، گارد ملی، “اف بی آی” و پلیس منطقه، برای مدیریت این مراسم مستقر خواهند شد.

تخمین زده می شود که حضور جمعیت برای مراسم تحلیف ترامپ بسیار کمتر از رکورد یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفری باشد که در مراسم تحلیف باراک اوباما در سال ۲۰۰۹ حضور داشتند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا