اخبار

آینده مبهم تهران

نگرانی درباره زلزله احتمالی تهران با وقوع آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو شدت گرفته و مردم می‌پرسند در چنین مواقعی چه کسی پاسخگو خواهد بود و در حالی که آتش‌سوزی و ریزش یک ساختمان این طور همه مسئولان را سراسیمه می‌کند، یک زلزله چند ریشتری با تهران و ایران چه خواهد کرد؟ آینده تهران مبهم است، وقتی یک آتش‌سوزی به داغدار‌شدن چندین خانواده می‌انجامد اگر زلزله بیاید چقدر قربانی می‌دهیم؟…

پلاسکو سوخت و فرو ریخت؛ این اتفاق شوکه کننده که پیش از ظهر روز پنجشنبه ۳۰ دی در قلب پایتخت ایران رخ داد به سرعت به خبر اول رسانه‌های داخلی و خارجی تبدیل شد؛ اتفاقی که هنوز بعد از ساعت‌ها از وقوع آن تعداد دقیق قربانیانش مشخص نیست و مانند بسیاری از اتفاقات این چنینی که جای حادثه باید از تعبیر فاجعه برای آن استفاده کرد، به پاسخگویی روشن و استعفای مسئولان مربوطه منجر نشده است. حدود ۴۸ ساعت بعد از فرو ریختن اولین برج مدرن ایران در منطقه‌ای از تهران که پیش از این بار‌ها شاهد چنین حوادثی بوده و در یکی از موارد اخیر آن سه سال پیش درست در چنین روز‌هایی به قربانی شدن دردناک دو زن کارگر در خیابان جمهوری تهران منجر شد، هنوز شهروندان ایرانی که از هر طریق به دنبال دریافت اطلاعات درست و دقیق از این ماجرا هستند، پاسخ روشنی برای ابهامات خود نمی‌یابند. تعداد زیادی از مسئولان به محل حادثه رفته و هزاران خبر و اظهار نظر درباره این حادثه منتشر شده است، اما از تمامی این موارد باز هم یک برداشت می‌شود: مسئولان توپ را به زمین همدیگر می‌اندازند و در حالی که اعلام شده حداقل ۲۵نفر در این حادثه مفقود شده‌اند و میلیارد‌ها تومان خسارت به بار آمده است کسی امیدوار نیست این حادثه به تحولی بنیادین در این زمینه منجر شود. نگرانی درباره زلزله احتمالی تهران با وقوع آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو شدت گرفته و مردم می‌پرسند در چنین مواقعی چه کسی پاسخگو خواهد بود و در حالی که آتش‌سوزی و ریزش یک ساختمان این طور همه مسئولان را سراسیمه می‌کند، یک زلزله چند ریشتری با تهران و ایران چه خواهد کرد؟ آینده تهران مبهم است، وقتی یک آتش‌سوزی به داغدار‌شدن چندین خانواده می‌انجامد اگر زلزله بیاید چقدر قربانی می‌دهیم؟

ساعت هفت و ۵۹ دقیقه صبح پنجشنبه، طبقه نهم اولین ساختمان مدرن ایران دچار آتش سوزی شد و این خبر در رسانه‌ها به سرعت انعکاس یافت. در حالی که خبرنگاران بسیاری اخبار آتش سوزی را مخابره می‌کردند، ساختمان پلاسکو حدود سه ساعت پس از آغاز حریق به صورت عمودی فرو ریخت. فرو ریختن این ساختمان به قدری شوک‌آور بود که حتی آتش نشانان حاضر در صحنه بر زمین نشستند و به دلیل حضور برخی از همکاران خود زیر آوار ساختمان ۱۷ طبقه‌ای دست بر سر گذاشتند و اشک از چشمانشان جاری شد. این حادثه از دو جنبه قابل تامل است: اول اینکه ساختمان در ساعات اولیه روز دچار آتش‌سوزی شد و بسیاری از کسبه ساختمان، کار خود را آغاز نکرده بودند. به گفته محمد نبوی، رئیس اسبق اتحادیه تولیدکنندگان پوشاک بالغ بر چهار هزار نفر به صورت مستقیم در این ساختمان مشغول به کار بودند. اگر به صورت تخمینی تعداد مشتریان را هزار نفر در نظر بگیریم، در صورتی که این حادثه در ساعت فعالیت این مجتمع اتفاق می‌افتاد، رخ دادن یک فاجعه انسانی در این ساختمان دور از ذهن نبود. نکته دیگر در مورد این حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو به صورت عمودی است؛ اگر این ساختمان به صورت افقی پایین می‌آمد، با توجه به حضور گسترده مردم، عوامل امدادی و انتظامی در صحنه، باز هم انتظار یک فاجعه انسانی می‌رفت که خوشبختانه این دو مساله اتفاق نیفتاد.
آرمان – رامین علیزاده

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا