گوناگون

کودک‌فروشی در رژیم «فقها» به تجارت تبدیل شده است

بهمن طاهرخانی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی  خبر از رواج «کودک‌فروشی» در ایران داد و گفت این پدیده برای برخی در کشور به «تجارت» تبدیل شده است.
طاهرخانی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خانه ملت، خواستار «بررسی دقیق» این پدیده شده تا «اگر در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان نقصی وجود داشته باشد با کمک مجلس و بازنگری در این قانون، حمایت‌هاییی برای رفع این آسیب‌های اجتماعی صورت گیرد.» او همچنین در کنار قوانین٬ خواستار توجه به «شرایط اقتصادی و مباحث فرهنگی» نیز شد و افزود: «بخش عمده‌ای از این معضلات به ضعف مالی افراد باز می‌گردد، در واقع به جهت فقر معضلاتی همچون کودک فروشی در جامعه شکل می‌گیرد.»
تیرماه سال جاری نیز شهیندخت مولاوردی٬ معاون حسن روحانی  در امور زنان و خانواده گفته بود آمار نوزادان فروخته شده در شکم مادر «زیاد» است و «فقر» یکی از مهم‌ترین عوامل گسترش این پدیده اجتماعی در ایران محسوب می‌شود.در کنار «نوزاد فروشی» که آمار دقیقی از آن در دسترس نیست، بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط بهزیستی، روز به روز آمار «رها سازی کودکان» نیز بالا می رود.
بر اساس گفته مسئولان بهزیستی استان خراسان رضوی روزانه ۲ تا ۳ نوزاد در مشهد رها می‌شوند. معاون بهزیستی استان اصفهان خبر داده که ماهیانه ۱۶ کودک سر راهی در اصفهان پیدا می‌شود. به گفته معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان در اصفهان در سال ۹۰ تعداد ۱۵۰ و در سال ۱۳۹۱ تعداد ۱۴۵ و در سال ۱۳۹۲ تعداد ۱۳۹ و در سال ۱۳۹۳ تعداد ۱۲۶ کودک سر راهی پیدا شده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا