اجتماعی

افزایش سالانه ۱۰۰ هزار بیمار مبتلا به سرطان

روز گذشته وزیر بهداشت گفت: «هر سال حدود ۱۰۰ هزار بیمار جدید مبتلا به سرطان در کشور شناسایی می‌شود و بیماری سرطان سالانه حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای کشور بار مالی دارد.» بیماری سرطان چون سابق ترسناک و کشنده نیست،

چرا که بسیاری از انواع آنها به راحتی با پیشرفت علم پزشکی قابل درمان هستند. فقط تنها چیزی که در این روزها مشکلات مبتلایان به سرطان را زیاد کرده، هزینه آن است که بیشتر از خود سرطان برای بیماران دردآور شده است. ماه گذشته مدیر پژوهشکده سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان بیان کرد: سالانه از هر ۱۰۰ هزار نفر، ۱۰۰ نفر دچار سرطان می‌شوند که شایع‌ترین سرطان در بین مردان سرطان معده و در بین زنان سرطان پستان است. حسین بهاروند در این راستا به ایسنا گفت: سالانه حدود سه هزار میلیارد تومان هزینه درمان و ۱۵۰۰ میلیارد تومان مربوط به دارودرمانی می‌شود. با وجود این، سالانه تعدادی از افراد به بیماران سرطان اضافه می‌شوند که باید با اقدامات راهبردی در راستای بهبود آنها کوشید. روز گذشته وزیر بهداشت گفت: هر سال حدود ۱۰۰ هزار بیمار جدید مبتلا به سرطان در کشور شناسایی می‌شود و سرطان پوست، پستان، معده و روده بزرگ شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران است. حسن‌هاشمی افزود: بدون در نظر گرفتن سرطان پوست، سالانه ۹۲ هزار مورد جدید مبتلا به سرطان در کشور شناسایی می‌شود و با احتساب سرطان پوست، تعداد این بیماران در سال حدود ۱۰۰ هزار تن است. او اظهار کرد: به طور کلی ۷۳ درصد مرگ‌ها در دنیا به علت بیماری‌های غیر واگیر است، اما در ایران بر خلاف سایر کشورها بعد از سکته‌های مغزی و قلبی، تصادفات رانندگی دومین علت مرگ و میر است و سرطان، سومین علت مرگ و میر در کشور به شمار می‌آید.‌ هاشمی اضافه کرد: وضعیت آلودگی‌های محیطی نیز در کشور مناسب نیست، سرانه تولید گاز مونوکسید کربن در ایران به ازای هر نفر هفت تن است، در حالی که این میزان به طور متوسط در دنیا۶/۴ تن است که اختلاف معناداری دارد. میزان تولید ذرات معلق کوچک‌تر از ۵/۲ میکرون نیز در ایران حدود دو برابر میانگین جهانی است. وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: آلودگی‌های محیطی یکی از عوامل مهم بروز سرطان است که هزینه‌های سنگینی را به نظام سلامت و مردم تحمیل می‌کند. در ایران ۵۰ درصد هزینه افراد مبتلا به سرطان به دلیل هزینه‌های دارویی است، اما در دنیا متوسط هزینه‌های دارویی این بیماران ۱۰ درصد است.

بار مالی سرطان، سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان

«بیماری سرطان هر سال حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای کشور بار مالی دارد که ۸۳ درصد این هزینه را دولت می‌پردازد و بقیه را مردم پرداخت می‌کنند.» این اظهارنظر روز گذشته توسط وزیر بهداشت انجام شد. به گفته حسن‌هاشمی، وزارت بهداشت برای افزایش دسترسی مردم به خدمات پیشگیری و درمان سرطان برنامه‌های مفصلی دارد و با اجرای آنها تا دو یا سه سال آینده عدالت در دسترسی به این خدمات برقرار می‌شود. او ادامه داد: بر اساس این برنامه مراکز شیمی درمانی در اکثر شهرهای کشور ایجاد می‌شود و در تمام مراکز استان‌ها، مراکز رادیوتراپی خواهیم داشت. همچنین ۱۵ قطب به عنوان مراکز پیشرفته و جامع خدمات سلامت به زودی در سراسر کشور ایجاد می‌شود تا پیشرفته ترین خدمات تشخیصی، درمانی و جراحی سرطان را به مردم ارائه کنند.‌هاشمی افزود: در مورد شیوع سرطان نیز هم اکنون سالانه با احتساب سرطان پوست هر سال ۱۰۰ هزار مورد جدید سرطان در کشور داریم که از کشورهای پیشرفته دنیا بیشتر نیست، بلکه کمتر است. علت آن هم این است که سن امید به زندگی و طول عمر ایرانیان از کشورهای پیشرفته کمتر است، اما با گذشت زمان و افزایش سن امید به زندگی این خطر وجود دارد که ایران در چند سال آینده و دهه‌های آینده جزو کشورهای با شیوع بالای سرطان باشد. به گزارش ایرنا، او با اشاره به شایعات آمارهای بیماری سرطان در کشور افزود: همان طور که در بقیه حوزه‌ها شایعات وجود دارد، در مورد بیماری سرطان نیز شایعات وجود دارد و هر کس به فراخور درک خودش درباره این بیماری اظهار نظر می‌کند، اما واقعیت این هست که هنوز آمار شیوع سرطان در ایران خیلی بالا نیست.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا