گوناگون

پیروی‌نکردن اروپا از آمریکا

«فرانسوا فیون» در مصاحبه‌ای خواهان یک اروپای با وابستگی کمتر به آمریکا و نزدیک به روسیه شده و پیشنهاد برقراری یک ائتلاف دفاعی اروپایی را داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه لوموند، فرانسوا فیون، کاندیدای ریاست‌جمهوری راست‌گرایان فرانسه و نخست‌وزیر سابق فرانسه که روز یکشنبه به شهر برلین سفر کرده، در مصاحبه‌ای با نشریه فرانکفورتر آلگماینه و نشریه لوموند از مواضع تهاجمی دونالد ترامپ انتقاد کرده و پیشنهاد یک کنفرانس امنیتی مشترک را میان اروپا و روسیه داد.
فیون درباره اینکه اروپا چه پاسخی باید به رویکرد موسوم به «اول آمریکا» از سوی ترامپ بدهد، گفت: حرف‌های ترامپ تهاجمی هستند. اروپا هشداری را دریافت کرده است؛ بنابراین اروپا باید خودش را برای رویارویی با سیاستی در آمریکا که دیگر قرار نیست به ما امتیاز دهد، آماده کند. این بیشتر از هر زمان دیگری یک ابتکار عمل اروپایی را ضروری می‌کند. چیزی که ترامپ اعلام کرده، قبل از ترامپ آغاز شده است.
فیون خاطرنشان کرد: سال‌هاست آمریکا با سلاح و دلار مقابل ما ایستاده است. همچنین این تقصیر اروپاست که بدون پرداختن به قوانین فرامنطقه‌ای قوه قضائیه آمریکا، وارد مذاکرات مربوط به پیمان ترانس- آتلانتیک شد. همین تقصیر در قبال ایران نیز مطرح است؛ زیرا آمریکایی‌ها جلوی اروپایی‌ها را گرفتند؛ درحالی‌که ابتکارعمل‌های خودشان را پیش بردند. ما دیگر مجبور نیستیم قوانین بازی تحمیل‌شده از سوی آمریکا را بپذیریم. فیون همچنین درباره حرف‌های ترامپ درباره «منسوخ‌شدن» ناتو، گفت: موجودیت ائتلاف دفاعی ترانس- آتلانتیک منسوخ نمی‌شود بلکه لازم است. همچنین باید ائتلاف دفاعی اروپا تشکیل شود که موازی با ناتو باشد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا