گوناگون

ترامپ پیمان شراکت ترانس پاسیفیک را لغو کرد

دونالد ترامپ به یکی از قول‌هایی که در کارزار انتخاباتی خود داده بود عمل کرد و روز دوشنبه فرمان خروج از پیمان شراکت ترانس پاسیفیک را امضا کرد. او همچنین اعلام کرد که مالیات و هزینه‌های شرکت‌های آمریکایی کاهش خواهد یافت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری تازه آمریکا، روز دوشنبه (۴ بهمن / ۲۳ ژانویه) با امضای فرمان خروج آمریکا از پیمان شراکت ترانس پاسیفیک (TPP) به یکی از قول‌های انتخاباتی‌اش عمل کرد. ترامپ همچنین اعلام کرد که مالیات و هزینه‌های شرکت‌های آمریکایی کاهش خواهند یافت.

رئیس جمهوری جدید آمریکا بر این باور است که به جای شرکت در پیمان‌هایی چون شراکت ترانس پاسیفیک، بهتر است آمریکا وارد مناسبات دوجانبه با کشورهای عضو این پیمان شود و هدف از این کار افزایش فرصت‌های شغلی در آمریکا باشد.

پیمان شراکت ترانس پاسیفیک توسط دولت باراک اوباما امضا شده و قرار بود در ماه ژانویه سال جاری میلادی (۲۰۱۷) به تصویب سنای آمریکا برسد.

آمریکا و ۱۱ کشور دیگر بیش از ۷ سال بر سر این پیمان مذاکره و گفت‌وگو کرده بودند. پیمانی که جمعیتی بالغ بر ۸۰۰ میلیون نفر را شامل می‌شود و گستره تاثیرش مستقیما ۴۰ درصد کل مناسبات اقتصادی جهان را در بر می‌گیرد.

ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش، پیمان شراکت ترانس پاسیفیک را برای آمریکا و منافع این کشور فاجعه‌بار خوانده و گفته بود در صورت پیروزی در انتخابات این قرارداد را امضا نخواهد کرد تا “فرصت‌های کاری برای مردم آمریکا” از دست نرود.

ترامپ شراکت ترانس پاسیفیک را مسئول بیکاری هزاران نفر در آمریکا خوانده بود.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در نخستین واکنش خود نسبت به خروج آمریکا از پیمان شراکت ترانس پاسیفیک گفت این پیمان پس از خروج آمریکا اهمیت خود را از دست خواهد داد. استرالیا به ترامپ پیشنهاد کرده بود برای کسب یک توافق جدید بار دیگر به پای میز مذاکره برگردد.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا