بین‌المللی

گزارش شفافیت بین‌المللی درباره فساد

سازمان شفافیت بین‌المللی روزچهارشنبه ۲۵ ژانویه گزارش سالانه خود درباره میزان فساد در بخش‌های دولتی در ۱۷۶ کشور جهان را منتشر کرده است. براساس این گزارش، سه کشور دانمارک و نیوزیلند و فنلاند به عنوان سالم‌ترین کشورهای جهان از نظر فساد اداری هستند. سومالی در جایگاه فاسدترین کشور جهان قرار گرفته است. ایران در زمینه فساد ادارای کماکان شرایط نامطلوبی دارد و در میان ۱۷۶ کشور جهان از نظر شفافیت، در جایگاه ۱۳۱ قرار گرفته است. سازمان شفافیت بین‌المللی در گزارش سالانه خود همچنین درباره ارتباط میان افزایش فساد اداری و “پوپولیسم” در کشورهای جهان هشدار داده است…

در گزارش سالانه سازمان شفافیت بین‌المللی، بدون هیچگونه شگفتی، کشورهای اسکاندیناوی در شمال اروپا، کماکان در زمره شفاف‌ترین و سالم‌ترین کشورهای جهان در زمینه فساد اداری هستند. دانمارک جایگاه اول، فنلاند جایگاه سوم، سوئد جایگاه چهارم و نروژ در جایگاه ششم قرار گرفته اند. کشور نیوزلند در جایگاه مساوی با دانمارک بهترین کشور جهان از نظر میزان شفافیت شناخته شده است.

در میان فاسدترین کشورهای جهان از نظر فساد ادارای، کشورهایی قرار می گیرند که در آنها جنگ داخلی و درگیری‌های قومی و مذهبی کماکان تداوم دارد. کشورهای سومالی، سودان جنوبی، سوریه، سودان، یمن، لیبی، أفغانستان و عراق در جایگاه بدترین کشورهای جهان از نظر فقدان شفافیت و گسترش فساد قرار گرفته اند. در همین حال، دو کشور کره شمالی و ونزوئلا با نظام‌های سیاسی دیکتاتوری و منزوی در مناسبات جهانی در زمره فاسدترین کشورهای جهان از نظر فساد ادارای هستند. کره شمالی در جایگاه ۱۷۴ و ونزوئلا در جایگاه ۱۶۶ در میان ۱۷۶ کشور جهان قرار گرفته اند.

در گزارش سالانه سازمان شفافیت بین‌المللی، وضعیت میزان فساد اداری در ایران تغییر چندانی نکرده و کماکان نامطوب است. ایران در رده بندی این سازمان در جایگاه ۱۳۱ میان ۱۷۶ کشور جهان قرار گرفته است. در مقیاس ۱۰۰ رتبه ایران ۲۹ است. سال گذشته ایران در میان ۱۶۸ کشور جهان در جایگاه ۱۳۰ و رتبه ۲۷ از ۱۰۰ قرار داشت.
هرچند جایگاه افغانستان از نظر شفافیت و میزان فساد اداری کماکان در زمره ۱۰ کشور فاسد جهان قرار دارد؛ اما این کشور از جایگاه فاسدترین کشور جهان در سال ۲۰۱۵ به مقام ششم در سال ۲۰۱۶ صعود کرده است.

از نظر میزان فساد اداری، بدترین تغییرات متعلق به کشورهای حوزه خلیج فارس است. قطر، بحرین و کویت جایگاهشان به شدت سقوط کرده است. قطر با ۱۰ پله سقوط از جایگاه بیست و دوم سال گذشته به جایگاه سی و یکم رسیده است.
در مورد کشورهای بزرگ پیشرفته جهان، آلمان و بریتانیا در جایگاه دهم، آمریکا در جایگاه هجدهم، ژاپن در جایگاه بیستم و فرانسه در جایگاه بیست‌و سوم قرار گرفته اند.
در میان کشورهای اروپایی بلغارستان، یونان و ایتالیا، بدترین وضعیت را از نظر فساد اداری دارند.

در میان کشورهای بزرگ نوخاسته صنعتی جهان، سه کشور برزیل، چین و هند، با امتیاز برابر در جایگاه ۷۹ تا ۸۱ رده بندی قرار می گیرند؛ در حالی که روسیه همانند ایران در جایگاه ۱۳۱ رده بندی سازمان شفافیت بین‌المللی قرار گرفته است.

سازمان شفافیت بین‌المللی، در گزارش امروز خود درباره ارتباط میان فساد اداری و پوپولیسم هشدار داده است. بر اساس پژوهش‌های این نهاد غیرحکومتی، زمانی که مردم از وعد‌ه‌های توخالی سیاستمداران برای مبارزه با فساد خسته می‌شوند به پوپولیسم روی می‌آورند. در همین حال، رهبران پوپولیست نه تنها قادر به مبارزه با فساد نیستند بلکه رویکرد آنان مبدل به عامل افزایش فساد سیستماتیک در این کشورها می‌شوند. در این رابطه، سازمان شفافیت بین‌المللی به کشورهای ترکیه تحت رهبری رجب طیب اردوغان و مجارستان تحت رهبری ویکتور اوربان اشاره کرده است؛
جایگاه ترکیه در گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی از رتبه ۶۶ به رتبه ۷۵ سقوط کرده است. در همین حال، جایگاه مجارستان با ۷ رتبه سقوط از رتبه ۵۰ به ۵۷ در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا