گوناگون

اعتراض شدید مکزیک به سخنان ترامپ درباره احداث دیوار مرزی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر موضوع احداث دیوار مرزی با مکزیک را مطرح کرد و مدعی شد که هزینه احداث این دیوار را مکزیک پرداخت خواهد کرد. این سخنان باعث اعتراض شدید در مکزیک شده است.

احداث دیوار مرزی با مکزیک از جمله موضوعات محوری کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود. او که حال دوران ریاست‌جمهوری خود را آغاز کرده، روز چهارشنبه (۲۵ ژانویه / ۶ بهمن) بار دیگر این مسئله را مطرح کر د.

قرار است هفته آینده، یعنی روز ۳۱ ژانویه رئیس‌جمهور مکزیک، انریکه پنا نیتو برای انجام یک دیدار رسمی عازم واشنگتن بشود. حال بسیاری در مکزیک معتقدند که او به نشانه اعتراض به سخنان ترامپ باید این سفر را لغو کند.

از جمله این سیاستمداران می‌توان به خورخه کاستاندا، وزیر امورخارجه پیشین مکزیک اشاره کرد. او در گفت‌وگو با رادیو فرمولا از رئیس‌ جمهور مکزیک خواسته است با لغو سفر خود به واشنگتن اعتراض خود را نسبت به برنامه احداث دیوار مرزی نشان دهد؛ دیواری که طبق اظهارات دونالد ترامپ می‌بایست احداث آن تا چند ماه دیگر آغاز شود. بر اساس سخنان کاستاندا، مکزیک باید بداند که خط قرمزش کجاست.

شماری دیگر از سیاستمداران مکزیک نیز از نیتو درخواست مشابهی کرده‌اند. رسانه‌های مکزیک هم اظهارات ترامپ آن هم در آستانه سفر پنا نیتو به آمریکا را توهین به مکزیک ارزیابی کرده‌اند. حال خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده که رئیس‌جمهور مکزیک اقدام به بررسی موضوع لغو سفر به آمریکا کرده است است.
باید یادآور شد که دولت مکزیک تا این لحظه خبری درباره لغو این سفر منتشر نکرده است. رئیس‌جمهور مکزیک گفته است که وظیفه او در این شرایط دفاع از منافع مردم این کشور است.

یک پروژه پرهزینه

احداث دیواری به طول ۳۰۰۰ کیلومتر در مرز مکزیک یکی از وعده‌های جنجالی دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی آمریکا بود. هزینه احداث چنین دیواری طبق نخستین برآوردها و بسته به اینکه ارتفاع آن چقدر باشد و با چه مصالحی ساخته شده باشد، حداقل ۱۳ میلیارد دلار اعلام شده است.

برخی حتی هزینه احداث این دیوار را بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار برآورد می‌کنند. ترامپ در مصاحبه‌ای و در پاسخ به این پرسش که چه کسی قرار است هزینه احداث این دیوار را تامین کند، گفته بود: مکزیک.

رئیس جمهور مکزیک، انریکه پنا نیتو بارها و از جمله روز چهارشنبه (۲۵ ژانویه / ۶ بهمن) در واکنش به سخنان ترامپ گفت که مکزیک باوری به کارآمد بودن احداث چنین دیواری ندارد و حاضر نیست در تامین هزینه آن مشارکت کند.

او دو هفته پیش نیز در واکنش به سخنان مشابهی تصریح کرده بود که مکزیک زیر بار هیچ تصمیمی نمی‌رود که شأن و منزلت مکزیک و مکزیکی‌ها را خدشه دار سازد.

ترامپ در تازه‌ترین سخنان خود در این رابطه گفت که هزینه ساخت دیوار مرزی را ابتدا آمریکا تامین خواهد کرد و پول آن را به تدریج از مکزیک خواهد گرفت. او بار دیگر تاکید کرد که مکزیک ۱۰۰ درصد هزینه این دیوار را باید بپردازد.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا