گوناگون

دادگاه عالی یونان استرداد هشت نظامی ترکیه را رد کرد

دادگاه عالی یونان با استرداد هشت تن از نظامیان ترکیه به این کشور مخالفت کرده است. این افراد متهم به دست داشتن در کودتای شکست خورده ژوئیه ۲۰۱۶ هستند…
_93820598_8d949933-75a7-4d8c-84b8-4d83330792f6

این هشت نظامی در ماه ژوئیه، پس از کودتا با هلیکوپتر از ترکیه به یونان گریختند اما همواره اتهام در دست داشتن در کودتا را رد کرده‌اند.

در حالی که آتن و آنکارا برای کمک به دستیابی به توافق صلح قبرس با یکدیگر همکاری می‌کنند اختلاف نظر درباره استرداد نظامیان ترکیه طی ماه‌های اخیر موجب تنش بین آنها شده است.

ترکیه از یونان درخواست کرده است تا این نظامیان را برای محاکمه بازگرداند، اما این افسران می‌گویند که در صورت بازگشت جانشان در خطر خواهد بود.

دادستانی یونان با استرداد این نظامیان مخالفت کرد و دلیل آن را نبود تضمین‌هایی برای رعایت مضامین حقوق بشر نسبت به آنها اعلام کرد. رای دادگاه نهایی و غیر قابل تجدید نظر است.

دولت ترکیه این هشت نظامی شامل سه سرگرد، سه سروان و دو درجه‌دار را «خائن» می‌داند.

روز ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶، گروهی از نظامیان در ترکیه دست به کودتا زدند اما این کودتا به دلیل مقاومت مردم و نظامیان و نفرات پلیس وفادار به دولت، شکست خورد. این کودتا از سوی اکثر کشورهای جهان محکوم شد.

منتقدان رجب طیب اردوغان، می‌گویند که رئیس جمهور ترکیه کودتای نافرجام را به بهانه‌ای برای سرکوب مخالفان و تقویت قدرت خود تبدیل کرده است.

از زمان کودتای نافرجام علیه آقای اردوغان در تابستان سال گذشته، دولت این کشور هزاران تن از کارکنان نهادهای دولتی را به ارتباط با کودتاگران متهم و از کار برکنار کرده است و چند هزار نفر از آنان نیز بازداشت شده‌اند.

شماری از اعضای نیروی پلیس و ارتش ترکیه هم از جمله اخراجی‌ها و بازداشت شدگان پس از کودتا بوده‌اند.

سایت کردانه

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا