بین‌المللی

پایگاه جدید آمریکا در سوریه

به گزارش نشریه «باس نیوز»، آمریکا در ناحیه شهر الحسکه در شمال شرقی سوریه در ۷۰ کیلومتری مرز ترکیه و ۵۰ کیلومتری مرز عراق پایگاه احداث می کند. این نشریه به مسعود بارزانی رئیس کردستان عراق نزدیک است…
پایگاه جدید آمریکا در سوریه

رسانه‌ها با استناد به‌ نیروهای دموکراتیک سوریه می‌نویسند که آمریکا در آن پایگاه ۸۰۰ نظامی را مستقر کردند.

یک منبع نیرو های دموکراتیک سوریه که نخواست هویت وی افشا شود در صحبت با اسپوتنیک خبری در باره ساخت پایگاه بزرگ آمریکا در روستای تیل بدر در ۳۵ کیلومتری الحسکه را تأیید کرد. این منبع گفت: چندی پیش الهام احمد رئیس شورای مشترک دموکراتیک سوریه با موفقیت از آمریکا دیدن کرد. پس از این، کار های ساخت و ساز پایگاه نظامی در ناحیه تیل بدر شروع شد. نظامیان آمریکایی وارد آن روستا شدند. حالا این کار ها ادامه دارد. قبلاً در تیل بدر دسته های دفاع روجاوا قرار داشتند. این پایگاه، بزرگترین پایگاه آمریکا در سوریه خواهد بود. در آن یک هزار سرباز مستقر شده و گنجایش آن ۵ هزار نفر خواهد بود. هواپیما ها هم می‌توانند در آن مستقر شوند. قرار است از این پایگاه در عملیات آزادسازی رقه و دیر الزور استفاده شود.

در زمینه گزارش ها در باره احداث پایگاه جدید آمریکا در سوریه سخنان نمایندگان حزب اتحادیه دموکراتیک کرد ها — پایه نیروهای دموکراتیک سوریه — در این باره که آن‌ها قصد ندارند مصوبات مذاکرات آسنانه در مورد سوریه را رعایت کنند از اهمیت خاصی برخوردار است. Oya Algonenc Mughisuddin نماینده سابق پارلمان ترکیه و رئیس کرسی مناسبات بین‌المللی دانشگاه افوک آنکارا در مصاحبه با اسپوتنیک گفت که این وضعیت آبستان «چیز های غیر مترقبه» است. وی گفت:

«خبر های رسیده از سوریه در باره ساز و ساخت پایگاه نظامی آمریکا در ناحیه ای که زیر کنترل نیروهای کردی دفاع از خود قرار دارد نگرانی معیینی بر می انگیزد. این اطلاعات در زمینه گفته‌های کرد های سوریه در این باره که آن‌ها مایل نیستند مصوبات مذاکرات آستانه در خصوص سوریه را رعایت کنند جنبه خطرناکتر از پیش را به خود می گیرند.»

گزیده ای از گزارش اسپوتنیک

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا