گوناگون

اعتراض به ترامپ خوب است؛ به محدودیت‌ها و محرومیت‌ها در ایران خودمان هم حساس باشیم

حسین زمان، یکی دیگر از هنرمند کشورمان که سال‌هاست از کار و برخی حقوق اجتماعی خود محروم است در یادداشتی واکنش ترانه علیدوستی به عملکرد نژادپرستانه ترامپ را قابل تقدیر دانسته، اما نوشته که ای کاش هنرمندان‌، فرهیختگان‌، روشنفکران و دانشگاهیان نسبت به سلب حقوق‌ها، محدودیت‌ها و محرومیت‌های مملکت خودمان نیز حساس بودند‌….
به گزارش کلمه، او به بهانه‌های ترامپ برای امضای قانون جدیدش اشاره کرده پرسیده اما اتهام ما چیست؟ اتهام محصوران، جعفر پناهی، شجریان و بسیاری دیگر در کشور که از حقوق اولیه اجتماعی و انسانی‌شان محرومند.

حسین زمان در صفحه اینستاگرام خود نوشته است:به دستور رئیس جمهور آمریکا ورود اتباع هفت کشور  به آمریکا بطور موقت به تعلیق درآمد. این دستور برای بسیاری از مسلمانان و ایرانیان ظالمانه قلمداد شده است و اکثر ایشان به ترامپ به‌عنوان یک نژادپرست نگاه می‌کنند. عکس‌العمل‌های زیادی در مدت زمانی کوتاه بعد از صدور این فرمان نشان داده شده و در این میان تصمیم ترانه علیدوستی هنرمند خوب کشورمان مبنی بر شرکت نکردن در مراسم اسکار قابل تقدیر است. حداقل پیام خانم علیدوستی بیان اعتراض به دستوری است که از نگاه ما غیرانسانی و غیرعادلانه و مغایر با آزادی است.

اما نگاهی به اطرافمان بیاندازیم. این ممنوعیت‌های ناعادلانه برای ایرانیان در داخل ایران وجود ندارد؟ مگر نه اینکه تعدادی از مردم و هموطنانمان، از اقشار مختلف، از حقوق اولیه خود محرومند؟ مگر نه اینکه در همین مملکت خودمان درها به روی بسیاری از هنرمندان، خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و… بسته است؟ شاید در این ارتباط بتوانیم به ترامپ بیشتر حق بدهیم. او می‌تواند بگوید من نگران نفوذ تروریسم به کشورم هستم و چون کشورهای اسلامی خطر محسوب می‌شوند لذا می‌خواهم ورودشان را محدود نمایم. اما اتهام ما چیست؟ جعفر پناهی چه خطری برای نظام دارد؟ استاد شجریان چه تهدیدی برای نظام است؟ جرم دانشجویان محروم از تحصیل چیست؟ مدت‌هاست که در همین مملکت خودمان درها را به روی بسیاری از هموطنان‌مان بسته‌اند‌، محصورشان کرده‌اند و از حقوق اولیه و انسانی محرومشان نموده‌اند و ما نظاره‌گر بوده‌ایم‌.

ای کاش هنرمندان‌، فرهیختگان‌، روشنفکران و دانشگاهیان ما همان اندازه که نسبت به منع ورود ایرانیان به آمریکا حساسیت نشان می‌دهند به سلب حقوق هموطنانشان نیز حساس بودند‌. ترانه علیدوستی حضور در اسکار را بهانه‌ای برای اعتراض می‌بیند و تحریم حضورش در اسکار تصمیمی تاثیر‌گذار می‌شود ولی ما در کشور خودمان این همه اجحاف در حق هنرمندان میهن را می‌بینیم و بدون توجه به همه آنها در جشنواره فجر شرکت می‌کنیم‌. گویی هیچ ظلمی نبوده‌، هیچ بی‌عدالتی نبوده‌. ای کاش چشمان‌مان را بشوییم و جور دیگری نگاه کنیم‌. ای کاش تنها به منافع خود نگاه نکنیم و پایمال شدن انسانیت و حقوق از دست رفته بشر نگران‌مان کند و سکوت‌مان را بشکند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا