گوناگون

سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، آیرو دوشنبه ۳۰ ژانویه به تهران سفر خواهد کرد تا از نگرانی‌های ایران نسبت به احتمال عدم تعهد دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به برجام بکاهد…

ژان مارک آیرو

برجام نام توافقی است که از دل مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های ۱+۵ حاصل شد. این توافق در سال ۲۰۱۵ به امضا رسید و از پی آن، ایران با خلاصی‌یافتن از تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای، امکان عقد قراردادهای تجاری با کشورهای اتحادیه اروپا را بازیافت. با انتقادهای ترامپ از برجام و دولت ایران، طرفین دیگر این توافق نگران لغو آن هستند.

فرانسه که یکی از سخت‌ترین مواضع را طی مذاکرات هسته‌ای نمایندگی می‌کرد، به سرعت برای برقراری روابط تجاری با ایران دست به کار شد. شرکت هواپیماسازی ایرباس، شرکت نفتی توتال و خودروسازهایی همچون پژو و رنو همگی با تهران قراردادهایی را به امضا رسانده‌اند.

سه‌شنبه هفته آینده نیز بیش از ۵۰ شرکت فرانسوی در نشست اقتصادی فرانسه و ایران شرکت خواهند کرد و قراردادهای جدیدی بین این دو کشور امضا خواهد شد.

رومن نادال، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه شنبه ۲۸ ژانویه در نشستی خبری گفت که «ژان مارک آیرو قرار است تا بر اهمیت تعهد اکید تمام طرفین توافقنامه به مفاد آن تأکید کند.»

اتحادیه اروپا اعلام کرده‌است که همسو با روسیه و چین، محافظت از برجام را ضروری می‌داند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا