گوناگون

۱۶ کولبر در سردشت گرفتار بهمن شدند

در نتیجه سقوط بهمن در قره‌دان واقع در نزدیکی روستای بیوران سردشت ۱۶ کولبر زیر برف ماندند. ۴ تن از این کولبران جان سپردند و شماری نیز به بیمارستان انتقال یافتند. کولبری یکی از خطرناکترین شغل‌ها به شمار می‌آید.

به گفته‌ی فایق عبدالله‌زاده، رئیس هلال احمر و سخنگوی شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان سردشت، عوامل امدادی با اطلاع یافتن از حادثه سقوط بهمن بلافاصله به محل اعزام شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا در روز یکشنبه ۱۰ بهمن، به نقل از این مقام محلی، چهار کولبر از میان ۱۶ کولبر (افرادی که اجناس را روی پشت خود حمل می‌کنند) که زیر برف گرفتار شده بودند، جان خود را از دست دادند. سه نفر سالم از زیر بهمن نجات یافته و شش نفر نیز به بیمارستان امام خمینی سردشت انتقال یافتند.

 

حادثه سقوط بهمن در ساعت ۸ و ۴۰ دقیقه شب (شنبه) در نزدیکی روستای بیوران علیا در سردشت اتفاق افتاده است. این روستا حدود ۶۰۰ نفر جمعیت دارد و در ۱۰ کیلومتری سردشت واقع شده است. سردشت یکی از شهرهای جنوبی استان آذربایجان غربی است. این استان با عراق هم مرز است.

 

منابع خبری کرد از جمله سایت محلی “کردپرس” نیز درباره جزئیات بیشتر این حادثه گزارش دادند. کرد پرس روز یکشنبه ۱۰ بهمن از قول سامان کتابچیان رئیس بیمارستان امام خمینی سردشت هویت چهار کولبری که در حادثه سقوط بهمن در این شهرستان فوت کردند را اعلام کرد. کشته شدگان علی محمد‌نژاد، ۱۸ساله، شیرزاد عبدالهی ۲۷ ساله اهل سردشت، هیوا ابراهیمی‌نیا ۲۲ ساله اهل بانه و محمد حمزه‌زاده ۲۱ ساله اهل مهاباد هستند.

افراد قربانی ریزش بهمن از شهرهای مختلف کردنشین ایران هستند که برای انتقال کالاها در مناطق مرزی ایران و عراق مشغول به کار بودند.

کولبران این بار به دلیل بلای طبیعی کشته شدند

کولبران کرد به افرادی اطلاق می‌شود که در مناطق مرزی از روی ناچاری و با دریافت دستمزد ناچیز اقدام به حمل کالای خارجی از نقاط “غیررسمی گمرکی” می‌کنند. کولبری یکی از خطرناک‌ترین شغل‌ها به حساب می‌آید زیرا از نظر دولت ایران انتقال کالاها توسط کولبران قاچاق محسوب می‌شود و تا کنون صدها کولبر توسط مرزبانان و نیروهای انتظامی ایران کشته شدند.

 

سازمان‌های حقوق بشری بارها به دولت ایران به دلیل تیراندازی به سوی کولبران و کشتن آنها اعتراض کرده‌اند. کشته شدن کولبران این بار نه به دلیل تیراندازی نیروهای مرزبانی ایران، بلکه به دلیل سقوط بهمن و در نتیجه بروز بلای طبیعی بوده است. سایت های محلی انتقاد کردند که دولت برای اشتغال‌زایی کولبران که اکثرا از میان جوانان کرد هستند کاری نمی‌کند

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا