گوناگون

اگر گرسنگی و فقر نباشد، کسی سراغ کولبری نمی‌رود

به دنبال مرگ چهار کول‌بر پس از وقوع بهمن در مرز سردشت، فرماندار این شهر گفت جان‌باختگان «به دنبال قاچاق» بودند، در حالی که فعالان کارگری این مساله را«اتهام‌زنی» بیش نمی دانند. آنان معتقدندک؛ رژیم فریبکار تلاش وسیعی بکار بست تا مسئله را بی اهمیت جلوه دهد…
نهم بهمن ماه ریزش بهمن موجب مدفون شدن ۱۶ کول‌بر زیر برف شد. پس از چند ساعت تلاش مردم محلی و نیروهای امداد، آن‌ها از زیر آوار نجات یافتند، گرچه چهار نفر جان خود را از دست دادند.
میراشکان مهدوی، فرماندار سردشت، گفت این افراد «کول‌بر به معنای واقعی نبودند»، بلکه «از معابر غیرقانونی عبور می‌کردند و به دنبال قاچاق بوده‌اند.» به گفته او هشت هزار «دفترچه تردد کولبری در شهرستان سردشت» صادر شده که «صاحبان آن‌ها به صورت قانونی از مسیرهای امن، کولبری می‌کنند و برایشان مشکلی ایجاد نمی‌شود». مهدوی اضافه کرده بود «متوفیان هم اگر از این مسیرهای قانونی می‌رفتند، به مشکل نمی‌خوردند.»
صالح حسینی، فعال کارگری و عضو سابق خانه کارگر کردستان، اما در پاسخ به فرماندار سردشت به ایلنا گفت: «متهم کردن متوفیان به حمل قاچاق درست نیست و این اتهام‌زنی، نوعی فرار از معرکه از جانب مسئولان است؛ تازه مگر چه قاچاقی این بنده‌های خدا می‌توانند وارد کنند». به گفته او «مشکل اصلی در این شهرستان بیکاری است» و اگر «مسئولان فرصت‌های شغلی ایجاد کنند، اگر گرسنگی و فقر نباشد، کسی سراغ کولبری نمی‌رود.»
حسینی با اشاره به سخنان فرماندار سردشت و بیان این‌که «کولبری خطرناک است و معابر قانونی و غیرقانونی ندارد»، افزود: «این متوفیان در این سرمای زمستان از هر راهی در کوهستان‌های پرخطر کردستان می‌رفتند، ممکن بود بازهم دچار مشکل شوند.»

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا