گوناگون

برکناری وزیر موقت دادگستری آمریکا در پی سرپیچی از دستور ترامپ

دونالد ترامپ با سرسختی کامل با مسئولانی که مخالف سیاست‌های ویزا و مهاجرتی او هستند، برخورد می‌کند. ترامپ در پی سرپیچی سلی ییتز، وزیر موقت دادگستری آمریکا از دستور اخیرش در رابطه با مهاجرت، ییتز را برکنار کرد.

به نظر می‌رسد که اعتراضات و انتقادهای شدید و گسترده‌ای که در آمریکا و دیگر نقاط جهان در رابطه با سیاست‌های ویزا و مهاجرتی ترامپ در جریان است، هیچگونه تأثیری در رویکرد رئیس‌جمهور آمریکا نداشته و او با سرسختی تمام با مخالفان خود برخورد می‌کند.

ترامپ در تازه‌ترین اقدام خود خانم سلی ییتز، وزیر موقت دادگستری را به خاطر سرپیچی از دستوری که درباره مهاجرت و منع ویزا صادر شده بود، اخراج کرد.

در بیانیه‌ای که کاخ سفید روز دوشنبه (۳۰ ژانویه / ۱۱ بهمن) در این رابطه منتشر کرده، از جمله آمده است: «سلی ییتز از اجرای دستور قانونی که هدف آن حفاظت از شهروندان ایالات متحده بوده، سرپیچی کرده و با این کار به وزارت دادگستری خیانت کرده است.»

خانم ییتز که از سوی باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین منصوب شده بود، ریاست وزارات دادگستری آمریکا را به طور موقت برعهده داشت.

او در این رابطه تردید خود را در مورد “قانونی بودن” دستور ترامپ ابراز داشته و به وکلای این وزارتخانه دستور داده بود که از فرمان اجرایی ترامپ در مورد منع ورود شهروندان هفت کشور (ایران، سوریه، سومالی، سودان، یمن، عراق و لیبی) به آمریکا دفاع نکنند.

جف سشنز (Sessions) که وزیر پیشنهادی ترامپ برای پست ریاست وزارت دادگستری است، هنوز از سوی سنای آمریکا مورد تأیید قرار نگرفته است. طبق اعلام کاخ سفید “دانا بونته” که دادستان فدرال در ایالت ویرجینیا است، این مسئولیت را بطور موقت عهده‌دار خواهد شد.
دویچه وله فارسی

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا