ورزشی

مدیر اجرایی کشتی آمریکا: می‌خواهیم به ایران برویم

تیم کشتی آمریکا قصد دارد که نفراتی را به مسابقات جام جهانی کشتی آزاد در کرمانشاه بفرستد که مدیر اجرایی این فدراسیون نسبت به این موضوع اظهار نظر کرد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، جام جهانی کشتی آزاد روزهای ۱۶ و ۱۷ فوریه (۲۸ و ۲۹ بهمن) در کرمانشاه برگزار می‌شود. جام جهانی کشتی آزاد که هر ساله برگزار می‌شود یکی از تورنمنت‌های بین‌المللی مهم کشتی است. پیش از این نمایندگان کشتی ایران و آمریکا در مسابقات خیابانی نیویورک در سال ۲۰۱۳ با هم دیدار داشتند.

ریچ بندر مدیر اجرایی فدراسیون کشتی آمریکا درباره حضور تیم کشتی آمریکا در مسابقات ایران گفت‌: “این مسابقات مسیر همکاری و حسن نیت بین کشتی ایران و آمریکا را ادامه می‌دهد و نمونه‌ای از سیاست‌های تاثیرگذاری است که از طریق ورزش، ملت ایران و آمریکا را نزدیک می‌کند. این مسابقات در سطح بین‌المللی بسیار اهمیت دارند و ما منتظر هستیم تا بتوانیم در مقابل بهترین تیم‌های کشتی جهان مسابقه دهیم.”

ریچ بندر افزود: “آمریکایی‌ها کاملا قصد دارند که در این مسابقات شرکت کنند. به فدراسیون آمریکا این اطمینان از سوی ایرانی‌ها داده شده که به درخواست آنها توجه ویژه‌ای خواهد شد. ما قوانین و دستورات دولتی را رعایت می‌کنیم و سعی می‌کنیم با توجه به قوانین به صورت درستی مدارک ورزشکاران را ارائه دهیم تا همه آنها بتوانند به آمریکا بیایند و هم ما بتوانیم آنجا برویم.”

جردن باروز ، قهرمان کشتی آمریکا نیز پیش از این نیز اعلام کرده بود که در سفرش به ایران هواداران در فرودگاه تهران دور او جمع شدند و با او سلفی گرفتند و در ماه ژوئن فدراسیون ایران به مناسبت تولد دختر باروز هدیه‌ای برای او فرستاده است.

بندر در ادامه صحبت‌هایش اظهار کرد: “کشتی در تاریخ نشان داده است که از سیاست فراتر بوده و با وجود اختلافات سیاسی و دولتی همچنان انجام می‌شود. این زیبایی ورزش و جنبش المپیک است. الان مساله مسابقه است نه سیاست. ممکن است به ما بگویند چرا خطر می کنید و ریسک این که شاید نتوانید به آنجا بروید را می پذیرید؟ خب. باید بگویم که جایزه این ریسک شرکت در مسابقات است و این برای ورزشکاران ما بسیار مهم است.”

آمریکا از سال ۱۹۹۸ بعد از یک غیبت ۲۰ ساله، تیم کشتی خود را برای مسابقات به ایران فرستاد. از سال ۱۹۹۸ تاکنون تیم کشتی آمریکا ۹ بار در شهرهای مختلف ایران مسابقه داده است.

آمریکا در سال ۱۹۹۸ در مسابقات قهرمانی جهان در ایران شرکت کرد. در سال ۲۰۱۰ فدراسیون کشتی آمریکا تیمی را برای مسابقات جام امامعلی حبیبی و عبدالله موحد به قائمشهر ایران فرستاد. در سال ۲۰۱۳ تیم آمریکا در مسابقات جام جهانی آزاد در تهران شرکت کرد و در سال ۲۰۱۴ نیز تیم آمریکا در مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی در تهران حضور یافت.

علاوه بر این، تیم باشگاهی Titau mercury آمریکا نیز در سال ۲۰۱۴ در مسابقات باشگاه‌های جهان در جویبار حضور داشت. این تیم در سال ۲۰۱۵ نیز برای شرکت در همین مسابقات به مازندران سفر کرد. بنابراین بعد از انقلاب اسلامی تیمهای ملی و باشگاهی آمریکا تاکنون ۱۵ بار به ایران آمده‌اند.

تیم ایران نیز بارها برای شرکت در مسابقات کشتی به آمریکا سفر کرده است. در سال ۱۹۹۵ تیم کشتی ایران در مسابقات قهرمانی جهان آتلانتا شرکت کرد. در سال ۱۹۹۶ بازی‌های المپیک در آتلانتا برگزار شد، که‌ تیم کشتی ایران در آنجا حضور داشت. در سال ۱۹۹۸ مسابقات قهرمانی جهان در پریم و مسابقات جام حسن نیت در نیویورک برگزار شد که تیم کشتی ایران در آن تورنمنت‌ها مسابقه داد.

در سال ۲۰۰۳ مسابقات قهرمانی جهان در نیویورک و در سال ۲۰۱۵ این مسابقات در لاس وگاس برگزار شدند که ایران در هر دوی این دوره‌ها حضور داشت. به علاوه تیم ایران در سال ۲۰۱۳ در یک مرکز تمرینی در آمریکا تمرین داشت. تیم ایران در سال ۲۰۱۳ در مسابقات خیابانی در شهر نیویورک نیز شرکت کرد. بنابراین تیم ایران از سال ۱۹۹۰ تاکنون ۱۶ بار به آمریکا سفر کرده است.

تیم کشتی آمریکا که قصد دارد برای مسابقات جام جهانی آزاد در ماه فوریه به ایران سفر کند ۱۳ ورزشکار، دو مربی ، یک داور، یک پزشک، یک تصویربردار و چند مسئول دارد.

تیم کشتی آمریکا در مسابقه دادن با تیم‌های کشورهایی که رابطه سیاسی خوبی با دولت آمریکا ندارند، سابقه طولانی دارد. در زمان جنگ سرد ، تیم آمریکا مرتبا با تیم شوروی و چند کشور دیگر در آسیای شرقی مسابقه داده است و این تیم‌ها نیز به آمریکا رفته اند. از زمان انقلاب کوبا، تیم کشتی آمریکا چندین بار با تیم کوبا مسابقه داده است که هر دو این تیم‌ها به کشورهای هم سفر کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا