گوناگون

نامه سرگشاده جامعەشناسان، در اعتراض به اسلامی سازی علوم اجتماعی

چندی پیش شورای تحول علوم انسانی در راستای اسلامی کردن رشته‌های علوم اجتماعی در دانشگاه‌های ایران، پیش‌نویس سندی را برای بازنگری در درس‌های دوره کارشناسی رشته پژوهشگری علوم اجتماعی منتشر کرده و در دستور کار سازمان‌های مربوطه قرار داد…
Afbeeldingsresultaat voor ‫علوم انسانی‬‎

بنابر گزارشات منتشر شده جامعەشناسان در نامەای سر گشاده به این اقدام غیرعلمی و نامتناسب حکومت اعتراض کرده و آنرا عاملی اصلی در نابودی فضای علمی-تحقیقاتی کشور دانستند.

در نامه سرگشاده جامعه‌شناسان  به حسن روحانی هشدار داده شده است ، چنانچه سند مورد نظر  ملاک تغییراتی در رشته‌های علوم انسانی ،و به طور مشخص در مورد علوم اجتماعی قرار  گرفته شود، بی تردید ارزش و اعتبار علمی این رشته‌ها کاهش می یابد.  این جامعه‌شناسان استدلال آورده‌اند که اصولاً این‌گونه تغییرات صرفاً با اتکا به خرد جمعی نیاز دارد.

نگارندگان این نامه از حسن روحانی خواسته‌اند که روند اجرایی شدن سند «حداد عادل »متوقف شود که آنگاه بدون شتابزدگی و با فرصت کافی جامعه‌شناسان بتوانند این سند بتحمیل شده  را به بحث بگذارند.

در آذر ۹۵ شورای تحول علوم انسانی همایشی را برای بررسی نحوه اسلامی کردن علوم اجتماعی برگزار کرده بود. ۳۰ نفر از مدیران گروه‌های علوم اجتماعی ازجاهای مختلف  به این همایش دعوت شده بودند.

سیامک زند رضوی” یکی از حاضرین در این جلسه و از معترضین به این طرح می‌‌گوید:
«پرسش کلیدی این است چه دروسی با چه محتوایی برای تربیت کارشناس رشته جامعه شناسی مناسب است که سبب شود دانش آموخته رشته: از بینش جامعه‌شناسانه، دانش ضروری و به روز و مهارت کافی برخوردار شود تا در بازار اشتغال در حال دگرگونی، جایگاه حرفه‌ای خود را به دست آورد و با اتکا به تشخص، ابتکار و کنجکاوی ذاتی، خود را به روز نگه داشته و به سهم خود، در کاهش معضلات اجتماعی نقش‌آفرینی کند».

دانشگاه ها همیشه  در این ۳۸حکومت «فقها» عامل آشفتگی و هراس رژیم «ولایت فقیه» بوده و به همین خاطر تمام این سال‌ها سازمان‌های امنیتی و اتاق فکر رژیم در پی آن بودەاند که دانشگاه و دانشجو را از بطن جامعه جدا کرده و پیشرو بودن آن در تحولات و اعتراضات نسبت به تحجر اسلامی  دور و از مفهوم واقعی خود تهی کنند ! که در واقع اسلامی سازی دروس دانشگاه‌ها را در همین راستا می توان ارزیابی کرد.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا