گوناگون

«اسکله‌های نامرئی» روزانه سه هزارکانتینر کالای قاچاق تحویل کشور می دهند

امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، روز پنجشنبه ۱۴ بهمن، با هشدار به رییس سازمان مبارزه با قاچاق کالا گفت: روزانه سه هزار کانتینر، کالای قاچاق به ایران وارد می‌شود…


Afbeeldingsresultaat voor ‫کانتینر کالای قاچاق‬‎

به گزارش تسنیم، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  که در سال ۱۳۸۱ با فرمان علی خامنه ای، رهبر رژیم «فقها»، با هدف «ایجاد کانون مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز» ایجادشد. و در حال حاضر ریاست این ستاد، برعهده حبیب‌الله حقیقی است. اما روزی نیست که هزاران نوع کالای قاچاق با انواع وسایل از جمله  کانتینر های تحت حمایت و نطارت سپاه و وزارت اطلاعات تحویل دلالان به بازار سیاه داده می شود

از بیش از یک سال قبل، طرح تشکیل سازمانی فراقوه‌ای برای مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستور کار نمایندگان مجلس شورای اسامی قرار دارد.

علی طیب‌نیا،  وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت روحانی، روز سه شنبه گذشته با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: «در هشت ماه سال ۹۵ میزان کشفیات قاچاق کالا ۱۱۷ درصد رشد داشته است.»

وزیر اقتصاد تاکید کرد: «۷۰ درصد کالای قاچاق از مبادی غیررسمی وارد ایران می‌شود.»

به گفته طیب‌نیا، «۱۰ مورد از این معابر و مبادی غیرقانونی در سه استان غربی ایران، است.»

همزمان سرتیپ پاسدار حسین اشتری،پیشتر نیز تاکید کرده بود که بخش عمده‌ای از قاچاق در ایران سازمان‌یافته است.

قاچاق کالا و ارز در ایران به عنوان یکی از موانع رشد تولید و تجارت قانونی به شمار می‌آید و سال های متمادی است که مبارزه با قاچاق در دستور کار قوای مختلف قرار دارد اما همچنین گاه و بیگاه درباره پیامدها و تبعات قاچاق، صحبت به میان می‌آید.

بحث بر سر اسکله‌های نامرئی یا دست داشتن نیروهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی در امر قاچاق از طریق مبادی تحت اختیار این نیروها و «اسکله‌های نامرئی» از جمله مباحث پرحاشیه‌ای است که در دو دهه گذشته در رسانه های مطرح شده‌است.

مهدی کروبی، رئیس دوره ششم مجلس در سال ۸۱، برای نخستین بار از وجود ۳۳ اسکله غیرمجاز در اختیار نهادهای نظامی و انتظامی خبر داده بود که در ادبیات اقتصادی و سیاسی ایران به «اسکله‌های نامرئی» معروف شدند.

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا