جوانان

۵۰ هزار دکتر بیکار در ایران!

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود، گفت: «درحال حاضر در کشور ۵۰ هزار دانش‌آموخته بیکار با مدرک دکتری داریم. براساس آمار وضعیت اشتغال در کشور متناسب با میزان فارغ ‌التحصیلان نیست.» به‌طور طبیعی دانش‌آموختگان دکتری شغل خود را در دانشگاه می‌بینند، در حالی که در بهترین حالت در بین پنج تا شش هزار نفر از ۲۰ هزار نفر شرکت کننده دارای مدرک دکتری، جذب دانشگاه می‌شوند و این موضوع به این معنا است که سالانه ۱۵ هزار فارغ التحصیل دکتری به جامعه تحویل داده می‌شود، در شرایطی که جای مناسبی برای اشتغال آنها مشخص نشده است.

رو گذشته محمدحسین امید، معاون وزیر علوم اظهارکرد: زمان آن رسیده مردم بدانند که دیگر مدرک به درد نمی‌خورد و باید به دنبال افزایش مهارت‌ها در رشته‌های گوناگون بود که دانشگاه علمی کاربردی باید در این راستا حرکت کند. او افزود: امروز ۵۰ هزار دانش‌آموخته بیکار در مقطع دکتری داریم که سالانه ۳۰ هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شود، درحالی‌که وزارت علوم به‌عنوان دستگاهی که بیشترین جذب را در این زمینه دارد، تنها می‌تواند دو هزار هیات علمی را در سال به کار گیرد و این نشان می‌دهد که باید به سمت مهارتی کردن رشته‌ها برویم و مردم نیز بدانند که دیگر مدرک تنها به دردشان نخواهد خورد. او با اشاره به برنامه‌های جدید این دانشگاه برای جذب دانشجو و توسعه مراکز تصریح‌کرد: یکی از برنامه‌های جدید ما ساماندهی استادان دانشگاه است که به‌زودی هیات ارزیابی تمام استادان را از لحاظ علمی و صلاحیت‌های تدریس پایش خواهد کرد و برای آنها نیز کارت صادر خواهد شد تا بتوانند در تمام مراکز تدریس کنند. امید جذب استادان هیات علمی را در دانشگاه جامع علمی کاربردی منوط به طی فرایند گزینش ندانست و گفت: استادانی را که هیات علمی دانشگاه‌های دولتی و آزاد هستند می‌توان بدون گزینش جذب کرد و این افراد نیازبه طی مراحل فرایند استخدامی ندارند، افزون‌بر اینکه به‌زودی فراخوانی برای ثبت‌نام استادان در سراسر کشور خواهیم داد تا بهترین‌ها را جذب دانشگاه کنیم. او با اشاره به اینکه تمام مراکز باید دارای شناسنامه حقوقی شوند، اظهارکرد: در شش ماه آینده توسط هیات ارزیابی، تمام واحدها شناسنامه‌دار خواهد شد.

مهارت‌آموزی جزو اولویت‌ها قرار می‌گیرد

این مقام مسئول ظرفیت‌های موجود در دانشگاه جامع علمی کاربردی را برشمرد و گفت: امسال ما ۱۳۰ هزار دانشجو جذب کردیم، درحالی‌که ظرفیت دانشگاه ۸۵۰ هزار نفر بود، یعنی از هر هفت صندلی، یک صندلی پر شده است که روند کاهش دانشجو در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت. امید افزود: در حال حاضر در دانشگاه‌های روزانه دولتی به دلیل فشارهای سیاسی و منطقه‌ای ظرفیت پذیرش دانشجو افزایش‌یافته و این امر به‌طور طبیعی از شمار دانشجویان دانشگاه علمی و کاربردی خواهد کاست و ما چاره‌ای نداریم که در این رقابت به سمت رشته‌های مهارتی برویم تا دانشجو را برای بازار کار تربیت کنیم. او با اشاره به اینکه حدنصاب داشتن دانشجو در مراکز ۵۰۰ نفر است، تصریح‌کرد: برخی مراکز ما در کشور تنها ۵۰ دانشجو دارند که با این وضعیت نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند، چراکه از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند و بهترین راه‌حل برای این مراکز کیفی‌سازی رشته‌ها متناسب با نیازهای بازار اشتغال است. امید خاطرنشان کرد: امروز ما در دانشگاه، بحران ظرفیت خالی داریم که باید تا پایان برنامه توسعه ششم ۸۰۰ هزار دانشجوی مهارتی را تحویل جامعه دهیم که بیشترین سهم مربوط به دانشگاه علمی کاربردی بوده و جالب است که تنها جایی که هم می‌تواند توسعه کیفی داشته باشد و هم کمی، این دانشگاه است و باید از این ظرفیت استفاده کرد. رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور با انتقاد از وضعیت فعلی مهارت‌آموزی به دانشجویان خاطرنشان کرد: قرار نیست دانش‌آموختگان ما همچون دانشجویان نظری دستشان در جیب دولت باشد، بنابراین رشته‌های تحصیلی ما باید شغل‌محور بوده و دانشجو را برای بازار کار مهیا کند. امید از نهادینه‌کردن نظام کنترل کیفیت رشته‌ها در دانشگاه جامع علمی کاربردی خبر داد و گفت: در راستای کیفیت‌بخشی به رشته‌ها و ماهر کردن دانشجویان در رشته‌ها معاونت سنجش را در این دانشگاه ایجاد کردیم که این معاونت با زیرمجموعه‌های خود، تمام فعالیت‌های دانشگاه را به‌دقت ارزیابی خواهد کرد. به گزارش فارس، ‌او با اشاره به در نظر گرفته شدن ۲۰ میلیون دلار در برنامه توسعه ششم برای خرید تجهیزات دانشگاهی به دانشگاه جامع علمی کاربردی بیان کرد: بدون شک استفاده از این تسهیلات که با بهره چهار درصد خواهد بود، به دانشگاه‌هایی تخصیص خواهد یافت که فعالیت بهتری داشته باشند، افزون‌بر اینکه در راستای توانمندسازی مراکز به دنبال بستن قرارداد با یک بانک داخلی نیز هستیم.
آرمان

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا