گوناگون

اعتراض ۵۱ برنده جایزه نوبل و ۲۰ هزار چهره دانشگاهی آمریکایی به ترامپ

دانشگاهیان و چهره‌های آکادمیک آمریکایی با امضای نامه‌ای ضمن تقبیح دستور مهاجرتی رئیس‌جمهوری آمریکا، از ترامپ خواستند در این دستور تجدیدنظر کند…
ترامپ
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آناف متن کامل این نامه چنین است:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا دستوری اجرایی را امضا کرده که به موجب آن صدور ویزا و دیگر مزایای مهاجرتی برای همه اتباع ایرانی، عراقی، سوری، سودانی، یمنی، لیبیایی و سومالیایی به مدت ۹۰ روز تعلیق می‌شود. شرایط غیرواقع بینانه‌ای که برای عدم تمدید این دستور در نظر گرفته شده، موجب می‌شود تا به احتمال خیلی زیاد این دستور به یک ممنوعیت دائمی تبدیل شود. ما دانشگاهیان و محققان امضا کننده این نامه در زمینه‌های مختلف مطالعاتی، با پیش زمینه‌های مختلف و اعتقادات شخصی، تمایل داریم نگرانی و مخالفت جدی‌مان را با این اقدام بر ۳ مبنا اعلام کنیم:

۱-این دستور اجرایی یک دستور تبعیض آمیز است. این دستور به شکلی غیرعادلانه گروه بزرگی از مهاجران و غیر مهاجران را بر مبنای کشورهایی که از آن می‌آیند هدف قرار می‌دهد و همه این کشورها، کشورهایی با جمعیت اکثرا مسلمان هستند. این گام مهمی به سمت اجرای پرونده سازی نژادی و مذهبی سختگیرانه‌ای است که در جریان رقابت‌های انتخاباتی وعده داده شده بود. ایالات متحده یک کشور دموکراتیک است و پرونده سازی نژادی و مذهبی در تضاد فاحش با ارزش ها و اصول مورد احترام ما قرار دارد.

۲-این دستور اجرایی خلاف منافع ملی ایالات متحده است. این دستور آسیب قابل توجهی به رهبری آمریکا در زمینه آموزش و تحقیقات عالی وارد می‌کند. موسسات تحقیقاتی آمریکایی میزبان تعداد قابل توجهی از محققان از کشورهایی است که هدف این دستور قرار گرفته‌اند. تنها از ایران بیش از ۳۰۰۰ دانشجو در طی ۳ سال گذشته از دانشگاه‌های آمریکا مدرک دکترا دریافت کرده‌اند. دستور اجرایی ترامپ همکاری‌ها با محققان کشورهای مورد هدف و ورود این محققان به آمریکا را محدود می‌سازد و می‌تواند احتمالا منجر به خروج بسیاری از اشخاص با استعدادی شود که محققان و کارآفرینان فعلی و آینده در آمریکا هستند. ما قویا معتقدیم که تبعات آنی و بلند مدت این دستور به سود منافع ملی ما نیست.

۳-این دستور بار ناروایی را بر دوش اعضای جامعه ما قرار می‌دهد. مردمی که به موجب این دستور وضعیت اقامتشان در آمریکا مورد بازنگری مجدد قرار خواهد گرفت، دانشجویان، دوستان، همکاران و اعضای جامعه ما هستند. اجرای این دستور از طریق محدود کردن ورود اعضای خانواده‌هایی که در خارج از آمریکا زندگی می‌کنند و محدود ساختن امکان سفر آنهایی که در داخل آمریکا زندگی و کار می‌کنند، خانواده‌ها را از هم می پاشاند. این محدودیت‌ها صرف نظر از وضعیت مهاجرتی یا وضعیت های دیگر، تقریبا بر همه اشخاصی که از این کشورها هستند اعمال خواهد شد. این اقدام به شکلی مهلک زندگی این مهاجران، خانواده های آنها و جوامعی را که آنها جزئی لاینفک از آن هستند را مختل می‌سازد. این دستور غیرانسانی، غیراجرایی و غیر آمریکایی است.

این محدودیت‌ها، آنگونه که پیشنهاد شده، دارای تبعاتی فراتر از امنیت ملی آمریکا هستند. رفتار غیر اخلاقی و تبعیض آمیز با مهاجران تابع قانون، سخت کوش و ترکیب شده با جامعه آمریکا، به شکلی بنیادین در تضاد با اصولی است که ایالات متحده بر اساس آنها شکل گرفته است.

ما قویا این محدودیت را تقبیح می کنیم و از رئیس جمهور می خواهیم تا در این دستور اجرایی تجدید نظر نماید.

لازم به ذکر است که تاکنون ۵۱ برنده جایزه نوبل، بیش از ۲۰ هزار عضو هیات علمی دانشگاه های دیگر و بیش از ۲۷ هزار مقام علمی دیگر این نامه را امضا کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا