ورزشی

موافقت دولت ایران با صدور روادید برای تیم ملی کشتی آمریکا

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی از موافقت با صدور ویزا برای تیم ملی کشتی آمریکا جهت شرکت در مسابقات جهانی در ایران خبر داد. علت این موافقت تعلیق اجرای فرمان ترامپ و تقاضای فدراسیون‌های کشتی ایران و آمریکا اعلام شده است.

فرمان بحث‌برانگیز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در مورد محدودیت‌های ویزا و ورود به شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان‌نشین از جمله ایران به ایالات متحده بر عرصه‌های گوناگون، از جمله ورزش نیز سایه انداخته بود.

پس از صدور و آغاز اجرای فرمان دونالد ‌ترامپ، وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز اعلام کرد که تیم ملی کشتی آزاد آمریکا اجازه حضور در مسابقات جهانی کشتی در ایران را نخواهد داشت.

حال اعلام شده است که مقامات جمهوری اسلامی حال در تصمیم خود تجدیدنظر کرده‌اند.
خبرگزاری ایسنا روز یکشنبه (۵ فوریه / ۱۷ بهمن) به نقل از بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش داد که با صدور روادید برای تیم ملی کشتی آمریکا به منظور شرکت در مسابقات جام جهانی کشتی در کرمانشاه موافقت شده است.

به گفته او دو امر در بازنگری مقامات ایران تأثیرگذار بوده است، یکی تعلیق اجرای فرمان دونالد ترامپ که در پی صدور حکم دادگاهی در سیاتل صورت گرفته است و دیگری درخواست فدراسیون‌های کشتی ایران و آمریکا.

رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران در نامه‌ای به مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی خواستار بررسی دوباره ممنوعیت حضور تیم ملی کشتی آمریکا در مسابقات جهانی در ایران توسط مراجع ذی‌صلاح شده بود.

خادم در نامه خود نوشته بود: «با عنایت به ابراز علاقه قهرمانان و مدیران کشتی آمریکا مبنی بر حضور در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۷ ایران، توجه آنها به جایگاه ویژه مردم ایران در همراهی با کشتی و ناراحتی آنان از سیاست‌های غیرمنطقی رئیس‌جمهور خود و هم چنین فرصت دیپلماسی گسترده ناشی از این رویکرد جدید، لطفا ترتیبی اتخاذ گردد تا در اسرع وقت ممکن موضوع صدور روادید تیم ملی کشتی آزاد آمریکا، مجددا از سوی مراجع ذی‌صلاح مورد بازنگری قرار گیرد.»

ریچ بندر، رئیس فدراسیون کشتی ایالات متحده نیز ابراز امیدواری کرده بود که کشتی ‌از سیاست دور نگه داشته شده و کشتی‌گیران آمریکایی اجازه حضور در مسابقات جام جهانی کشتی آزاد در ایران را بیابند. این مسابقات قرار است در روزهای ۲۸ و ۲۹ بهمن‌ماه در کرمانشاه برگزار شود.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا