گوناگون

دولت ترکیه مخالفین تصویب قانون اساسی جدید را در صف تروریست ها قرار داد

در حالی اپوزیسیون دولت تصویب قانون اساسی جدید تهدیدی برای دموکراسی ترکیه می دانند, دولت مخالفین را در صف تروریست ها قرار دادند.وزیر دادگستری ترکیه: پ.ک.ک از اتحاد آک پارتی و حزب حرکت ملی واهمه دارد/ حزب جمهوری خواه خلق در صف تروریست ها قرار گرفته است. نخست وزیر ترکیه: در همه پرسی به PKK و HDP میگوییم «نه» .حزب دموکرات چپ ترکیه اعلام کرد تصویب قانون اساسی جدید تهدیدی برای دموکراسی ترکیه است و این حزب به آن «نه» خواهد گفت…

Afbeeldingsresultaat voor ‫پارلمان ترکیه‬‎
بکر بوزداغ اظهار کرد: پ.ک.ک از اتحاد آک پارتی وحزب حرکت ملی می ترسد. وی افزود: حزب جمهوری خواه خلق با تروریست ها هم نوا شده است.
به گزارش CNNturk، بکر بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه در اظهاراتی عنوان کرد: اکنون حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در کنار حزب دموکراتیک خلق ها قرار گرفته و برای نه به رفراندوم متحد شده اند. هدفشان ایجاد مانع در برابر تغییر سیستم مدیریتی در ترکیه است. ولی به امید خدا با رای «آری» که داده خواهد شد همه آنها از بین خواهند رفت. آنها در خصوص رفراندوم با گروه های تروریستی همکاری می کنند. نگاهی به لیست کسانی که به رفراندوم رای «نه» می گویند بیندازید.
وی گفت: فرمانده شورای رهبری پ.ک.ک پیشگام این مسئله است. آنان از اتحاد میان حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی ترکیه واهمه دارند و برای عدم تغییر سیستم مدیریتی در ترکیه تمام امکانات خود را به کار بسته اند. از طرف دیگر رهبر جماعت گولن در پنسیلوانیا هم در جمع «نه» ها به رفراندوم است. گروه تروریستی جبهه آزادی خلق انقلابی نیز همین گونه است. اکنون نیز حزب جمهوری خواه خلق و حزب دموکراتیک خلق ها نیز در این صف قرار گرفته اند.

حزب دموکرات چپ ترکیه موضع خود را در رفراندوم اعلام کرد: به صورت قاطعانه به رفراندوم «نه» خواهیم گفت
حزب دموکرات چپ ترکیه اعلام کرد تصویب قانون اساسی جدید تهدیدی برای دموکراسی ترکیه است و این حزب به آن «نه» خواهد گفت. به گزارش روزنامه حریت، اوندر آکساکال، رئیس حزب دموکرات چپ ترکیه در اظهاراتی با اشاره به رفراندوم تغییر قانون اساسی این کشور عنوان کرد: ترکیه در حال پشت سر گذاشتن حساس ترین برهه در تاریخ جمهوریت خود می باشد. بعد از تجربیات ضد دموکراسی در تاریخ سیاسی کشور؛ این بار ترکیه با تهدید حذف کامل دموکراسی در کشور روبه رو شده است. ما به عنوان حزب دموکرات چپ ترکیه برای نه گفتن به این رفراندوم در عرصه سیاسی کشور فعالیت کرده و با مردم برای توجیه جنبه های این رفراندوم تماس برقرار خواهیم کرد. حزب دموکرات چپ ترکیه و تمام سازمان های وابسته به آن به این رفراندوم نه خواهند گفت.
وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: حاکمیت بی قید و شرط از آن ملت است. قدرت اجرایی می تواند در دست رئیس جمهور کشور باشد ولی حاکمیت نمی تواند به یک امضای تک بندی رئیس جمهور محکوم باشد. قانون اساسی جدیدی که تهیه شده است، تهدیدات بزرگی برای جامعه خواهد داشت.

نخست وزیر ترکیه: در همه پرسی به PKK و HDP میگوییم «نه»
به گزارش خبرگزاری آناتولی، بینالی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه در مراسم افتتاح پروژه احیای فکری تپه در استانبول، گفت رأی «آری» به تغییر قانون اساسی، «نه» گفتن به حزب کارگران کردستان (PKK)، حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و جنبش گولن (FETO) است.
یلدریم گفت: «ما به تغییر قانون اساسی می گوییم «آری»، اما چرا می‌گوییم «آری»؟ برای «نه» گفتن به PKK، HDP و FETO. به کسانی که می‌گویند «نه» نگاه کنید و براساس آن تصمیم بگیرید. این مردم در ماه آوریل به کسانی که به تجزیه‌طلبی و فتو «آری» می‌گویند درسی به یاد ماندنی خواهند داد.
وی همچنین از موضع منفی حزب جمهوری خواه خلق (CHP) در قبال همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه انتقاد کرد.
یلدریم گفت هر حرکت زیبا و مفیدی در ترکیه رخ دهد، CHP بلافاصله عکس‌العمل منفی نشان می‌دهد. قانون حذف ممنوعیت حجاب را یک مسئله رژیمی توصیف کردند. در موضوع اصلاح قانون اساسی که قرار است ترکیه را به سطح تمدن معاصر ارتقا دهد، از این حزب چه انتظاری دارید؟ این قضیه را تغییر رژیم می دانند. «آقای کمال قلیچداراوغلو بیدار شو، زیرا ترکیه رژیم خود را انتخاب کرده است.»
وی گفت سال ۱۹۲۳ جمهوری اعلام شد و امروز این قانون اساسی را که قرار است جمهوریت را به پیش ببرد به ملت تقدیم می‌کنیم. شما در پارلمان با این قانون اساسی مخالفت کردید، اما موفق نشدید. اینک نوبت مردم است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا